ECB trhy nepřekvapila, sazby se zůstávají

kurz

Úterní nejdůležitější událostí bylo jednoznačně zasedání ECB. Ve 13:45 ECB ohlásila, že ponechává veškeré sazby beze změny. V tiskové konferenci, která začala ve 14:30, Mario Draghi rovněž nepřekvapil svou rétorikou. Prozradil, že ponechá úrokové sazby při nízkých úrovních po prodlouženou dobu. Trh očekával, že by kvůli nízké inflaci mohlo dojít k určitým opatřením – konkrétně se mluvilo o dalším kole LTRO, či přímo o kvantitativním uvolňování. To se však nestalo, neboť ECB vidí jako hlavní příčinu nižší inflace primárně nízké ceny energií, přičemž odhaduje, že právě ceny energií budou v budoucnu růst. Tedy zatím není třeba přistupovat k dalším opatřením. Dodal však, že v případě potřeby je ECB připravena jednat. Přes všechny zmíněné zprávy je dnešní obchodování v Evropě s minimální volatilitou. DAX v p růběhu dne osciluje zhruba kolem nuly. Co však reaguje na výstup ECB velmi silně je FOREX. EUR/USD posiluje o 0,8 % na úroveň 1,384 USD za EUR.

Za povšimnutí stojí jistě dnes hlášené silné výsledky hospodaření akcií Continental. Ta dnes roste o 5 % na nová historická maxima 182,5 EUR za akcii. Technicky zajímavý je pak dnes Infineon (+ 2,4 %), který se dostává nad svá pokrizová maxima a technicky by mohl mít otevřenou cestu pro další růsty. Americké indexy se krátce po otevření dostávají na nejnovější historická maxima – konkrétně S&P 500 obchoduje 20 minut po otevření trhů na 1.880 bodech!

Na pražském trhu dnes hlásila výsledky hospodaření společnost Fortuna – ty byly na všech úrovních silné – lepší než očekávané. Fortuna v návaznosti na výsledky dnes přidává 3 % na 134 CZK. Byl potvrzen výhled a navržená dividenda bude s nejvyšší pravděpodobností v rozmezí 0,21 – 0,30 EUR za akcii (tedy 70-100 % dosaženého čistého zisku).

V dalších dnech lze očekávat zvýšenou volatilitu. Zítra budou hlášena důležitá americká makroekonomická data, konkrétně celková nezaměstnanost USA, a nově vytvořená pracovní místa za únor. Právě data z trhu práce jsou ostře sledovaná v souvislosti s ukončováním QE3 v USA. V návaznosti na to, jak dopadnou zítřejší data, lze tedy očekávat při pátku výraznější pohyb.

Zdroj: František Kronus, Cyrrus