Čínské akcie na ústupu

kurzy

Čínské akcie v pondělí padaly kvůli obavám z oslabení místního realitního trhu. Skepse se odrazila na trzích nejen v Číně.

Shanghai Composite dnes ztratil 1,7% a HongKongský Seng 1% poté co místní Čínská média uvedla, že středně velké banky výrazně omezily své financování či ko-financování realitních developerů. Následkem tohoto, akcie velkých developerů prudce padaly. Vanke Co. v Shenzenu ztratil 5,9% a Gemdale Corporation ze Shanghaie je níže o 5,5%.

Banky vysvětlují svůj krok jako preventivní opatření proti možnému poklesu cen realit a celého stavebního sektoru. Důležité ekonomické novinky přicházejí však z Austrálie, kde skončil summit G-20 a kde mezinárodní měnový fond představil svůj plán na podpoření globálního ekonomického růstu.

Japonský index Nikkei se dnes nachází mírně v červeném a je na 14,837 b. (-0,19%). Minulý týden si index připsal 3,9%, což byl první zelený týden od začátku roku.

Australský S&P/ASX 200 zprve výrazně posílil ale poté se pod korekcí ustálil na mírném plusu 0,1%, poté co Čínské trhy otevřely v červeném. Za korekcí stála také zpráva týkajících se několika firem které ruší své dividendy. Retailer Westfarmers ztratily 2,7% a Telstra Corp. 2,4%.

Jihokorejský Kospi je dnes na 1,949 b. (-0,45%).

Zdroj: MarketWatch, Adam Vondruška, Fio banka