Ceny akcií sociálních sítí padají. Můžeme čekat obrat?

investice přes internet

V posledních měsících výrazně klesaly ceny akcií firem zaměřených na sociální sítě. V průběhu jednoho dne spadly akcie Twitteru o 18 %. LinkedIn se od začátku roku propadl již o více než 30 %. Bude tento trend pokračovat, nebo nastává pravý čas pro nákup akcií sociálních sítí?

Dnes si podrobněji představíme tři nejvýznamnější sociální sítě od okamžiku jejich uvedení na trh (IPO) až po současnost. Podíváme se také na burzovně obchodované fondy (ETF), které se na akcie těchto firem zaměřují.

LinkedIn

LinkedIn je profesní sociální síť. Příjmy této firmy plynou ze tří zdrojů. Kromě klasické reklamy umístěné na stránkách profituje provozovatel z prémiových účtů, kde běžní uživatelé platí peníze za rozšířené funkce. Mezi služby určené pro personalisty a „lovce mozků“ patří například přístup k databázím životopisů, nebo reklama zacílená na uživatele, kteří splňují požadavky na volné pracovní místo.

IPO LinkedIn bylo jedno z nejúspěšnějších v historii. Pro jejich akcie byla vypsána hodnota 45 dolarů za akcii. První den uzavřela až na hodnotě 94,25 dolarů, což je zhodnocení první den o 109 %. V září 2013 překročily akcie hranici 250 dolarů. V poslední době však zažívá LinkedIn značný propad. Od začátku letošního roku se akcie propadly o více než 30 %.

LinkedIn

Facebook

Okolo IPO Facebooku byl neskutečně velký rozruch, všude se o něm psalo. Konalo se 18. května 2012 a počáteční cena byla stanovena na 38 dolarů. První den posílily akcie pouze o 0,6 % a v závěru dne stály 38,23 dolarů. Po dvou měsících se akcie prodávaly skoro za poloviční cenu. Dá se říci, že to byl z počátku investiční propadák. Dlouhou dobu se držely pod hranicí 30 dolarů. Na začátku tohoto roku se přehouply přes 70 dolarů a nyní zažívají menší pokles. Ten není tak prudký jako tomu je u akcií LinkedInu. V sektoru sociálních sítí se Facebook řadí k těm méně rizikovým, díky stále velké popularitě mezi uživateli.

facebook

Twitter

Akcie této sociální sítě byly uvedeny na trh v listopadu minulého roku a ze začátku zazářily. Cena při IPO byla stanovena na 26 dolarů za akcii. Akcie vzrostly první den o 73 %. Do konce roku se vyšplhaly až na maximum 73,31 dolarů a potom začaly pomalu klesat. V pondělí 5. května 2014 vypršela šestiměsíční lhůta, do které museli akcionáři držet akcie Twitteru. Důvodem stanovení této lhůty bývá zajištění „vzácnosti“ akcií v oběhu. Spousta investorů se rozhodla své akcie po této lhůtě prodat a na trh se uvolnil velký počet akcií. Akcie se v úterý 6. května 2014 během jednoho dne propadly o 18 %.

twitter

Jak do těchto společností investovat?

Akcie daných firem si můžete buď koupit jednotlivě, nebo využít ETF investující do těchto titulů. První možnost je výhodnější pro zkušenější investory s dostatečně velkým kapitálem. Pokud však patříte mezi začínající investory, může být pro vás výhodnější investice přes ETF. Výhodou je vyšší diverzifikace a s ní související nižší rizikovost.

Zajímavým fondem je například ETF Fidelity MSCI Information Technology Index (FTEC), který investuje do akcií společností Apple, Microsoft, Google, Intel, Oracle, Cisco Systems, Visa či zmiňovaný Facebook. Fond je zaměřen celkově na sektor IT, ne jen na sociální sítě.
Internetové společnosti jako Google, Amazon, eBay, Yahoo, LinkedIn či Facebook nabízí First Trust DJ Internet Index Fund (FDN).

Pokud chcete investovat hlavně do sociálních sítí, existuje například Global X Social Media Index ETF (SOCL), který se zaměřuje výhradně na sociální sítě. Jsou v něm zastoupeny mimo jiné firmy Facebook, Google, LinkedIn, Zynga.

Autor článku: Ondřej Pilný, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …