Analýza: Banky ve střední a východní Evropě

tržní výhledy

Růst aktiv bude v regionu střední a východní Evropy silnější než v eurozóně. Podíl nesplácených úvěrů, který se loni stabilizoval na úrovni okolo 9 procent, se bude postupně dále zlepšovat. Předpokládá to mimo jiné nejnovější zpráva o vývoji bankovního sektoru v zemích střední a východní Evropy, kterou společně vydaly Raiffeisen Bank International (RBI) a Raiffeisen Centrobank (RCB).

“Po krizi, která začala v roce 2008 a ze západní Evropy se přesunula také do zemí střední a východní Evropy, pozorujeme v tomto regionu pokračující stabilizaci a zlepšování ekonomických prognóz. Jsem přesvědčen, že rok 2014 bude pro celý evropský bankovní sektor rozhodujícím rokem, který současně prověří diverzifikační strategie bank působících v zemích střední a východní Evropy”, komentoval vydání zprávy Karl Sevelda, generální ředitel skupiny RBI.

Zpráva předpokládá v zemích střední a východní Evropy silnější růst objemu poskytnutých úvěrů než v zemích eurozóny. Ve srovnání s velikostí bankovního sektoru eurozóny zůstávají banky v tomto regionu relativně malé, nicméně trend potvrzuje jejich rychlejší růst. „ Na konci roku 2013 činil objem poskytnutých úvěrů v tomto regionu 9,7% ve srovnání s eurozónou. V meziročním srovnání to ale představuje nárůst necelého jednoho procentního bodu, což potvrzuje větší dynamiku růstu ve střední a východní Evropě”, doplnil Gunter Deuber, šéf analytik RBI.

Další zlepšování situace bankovního sektoru v region podpoří i celkový makroekonomický vývoj. Zpráva předpokládá v příštích třech letech v této části Evropy průměrný roční růst HDP v rozmezí 2,5 až 3 procent, což je výrazně více než odhadované 1 až 1,5 procenta v zemích eurozóny. Nejsilnější růst je předpokládán v Polsku, České republice a na Slovensku.

Z pohledu vývoje nesplácených úvěrů byl rok 2013 jednoznačně rokem stabilizace. Po předcházejících letech, kdy docházelo ke zhoršování tohoto ukazatele, se v loňském roce podíl nesplácených úvěrů v regionu střední a východní Evropy stabilizoval na úrovni kolem 9 procent.

Zdroj: Raiffeisenbank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …