Američané po 40 letech opět exportují ropu

ropa, plyn

Téměř po čtyřiceti letech uvolnila americká vláda export surové ropy do zahraničí. Ministerstvo obchodu udělilo povolení na její vývoz prozatím dvěma společnostem a to Pioneer Natural Resources Co a Enterprise Products Partners LP.

Povolení se týká lodní přepravy ultralehké ropy, známé též jako kondenzát. Nakupující z tohoto typu mohou dále vyrobit benzín, letecké palivo a naftu. Vývoz by mohl být spuštěn na začátku srpna a očekává se, že se bude jednat spíše o malé množství. Prozatím není jasné, kolik ropy mají tyto dvě společnosti povoleno vyvážet, je ale pravděpodobné, že podobných žádostí začne přibývat. Americké ministerstvo obchodu v současnosti pracuje na souboru pravidel, která by měly firmám ještě více usnadnit prodej americké ropy v zahraničí.

Pravidla, která byla stanovena po arabském ropném embargu v roce 1970, umožňují vyvážet pouze zpracované palivo, jako je benzín nebo nafta, ale ne surovou ropu. Existují sice některé výjimky, ty ale vyžadují speciální povolení. To se týká například Kanady, kam proudí americká ropa.

Američtí zákonodárci nařídili zákaz vývozu ropy poté, co arabské země vyhlásily embargo na zásilky komodity do západních zemí. Zmíněné omezení bylo zavedeno mimo jiné z toho důvodu, že Američané podporovali Izraelce ve válce v Yom Kippur. Následkem bylo čtyřnásobné zvýšení cen ropy a čerpací stanice v celých Spojených státech byly nuceny zavést přídělový systém.

Spojené státy jsou v současné době plné ropy z břidlicové těžby. Podle informací amerického ministerstva energetiky (EIA) produkce ropy v USA vzrostla od roku 2011 do roku 2013 o 1,8 miliónu barelů denně a dále roste. Z celkového objemu tvoří lehký a ultralehký typ ropy 96 procent. Růst těžby a momentální přebytek zásob tlačí cenu ultralehkého typu ropy i více než 10 dolarů pod cenu tradiční ropy. Nízké ceny se ovšem nelíbí těžebním společnostem a proto začaly tlačit na vládu, aby zákaz na export ropy do zahraničí uvolnila. To umožní prodej ropy zahraničním odběratelům za vyšší ceny, než jsou na domácím trhu.

Graf: Produkce ropy ve Spojených státech v miliónech barelů denně (Zdroj: Bloomberg, EIA)

ropa
Nicméně někteří zákonodárci trvají na tom, že Američané by měli z nižších cen pohonných hmot prospěch, kdyby vláda zákaz exportu i nadále udržovala. Cena benzínu u čerpacích stanic v USA se v současnosti pohybuje v úrovni 3,7 dolarů za galon.

Investoři mající zájem participovat na cenovém růstu ropy, mohou za tímto účelem využít i burzovně obchodované fondy ETF. Jedním z nich je například United States Oil Fund (USO). V současné době spravuje aktiva v objemu téměř 610 miliónů dolarů a jeho cena se od začátku roku 2013 zvedla o 15 procent.

Graf: Cena burzovně obchodovaného fondu United States Oil Fund (USO) v dolarech (Zdroj: Bloomberg)

ropa etf

Autor: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …