Aktivita na trhu IPO ve třetím čtvrtletí letošního roku

mapa svět

Primární emise (IPO) na evropských burzách vynesly během tradičně klidnějšího třetího čtvrtletí 6,6 miliardy. To je sice méně než ve druhém letošním kvartálu (22,3 miliardy eur), ale více než dvojnásobek ve srovnání se třetím čtvrtletím 2013 (3,0 miliardy eur).

K výsledku přispěly především velké červencové IPO NN Group (1,5 miliardy eur)v Nizozemsku, FinecoBank v Itálii (673 millionů) a Logista ve Španělsku (606 milionů). Ukázala to studie PwC IPO Watch, která každého čtvrt roku sleduje primární emise na evropských burzách.

Letošní aktivita na trhu IPO je téměř čtyřnásobná oproti loňsku. Prvních devět měsíců na evropských burzách vyneslo díky 289 primárním emisím celkem 40,3 miliardy eur. Za stejné období loni to bylo 173 IPO v hodnotě 11,7 miliardy eur.

Evropského trh IPO předvedl v tradičně klidnějším třetím kvartálu dobrý výkon, a to navzdory geopolitické nejistotě na Ukrajině a Blízkém Východě i skotskému referendu, které probíhalo blízko nejvýznamnějšímu kapitálovému trhu pro evropská IPO. I když současný vývoj je slibný a blízká minulost přinesla řadu velkých IPO, vidíme na obzoru i varovné příznaky. Pokud ale trhy zůstanou nakloněny novým emisím, může poslední čtvrtletí 2014 překonat 15 miliard eur dosažených ve čtvrtém kvartále 2014,“ Michal Stránský, ředitel ve společnosti PwC Audit, který radí společnostem při přípravě na vstup na burzu.

Burzy Londýn, Milán a Euronext se dohromady podílely 70 % na celkové hodnotě emisí ve třetím kvartále. Euronext přsipěl osmi IPO v hodnotě 1,7 miliardy eur. Zároveň se postaral o největší emisi, NN Group. Milánská burza zaznamenala 10 IPO v hodnotě 1,1 miliardy eur a Londýn byl tradičně nejaktivnější, tentokrát s 23 emisemi, které vynesly 1,9 miliardy eur.

Třetímu čtvrtletí dominoval finanční sektor, emise z tohoto odvětví tvořily téměř polovinu (3,1 miliardy eur) hodnoty tohoto kvartálu, celkem to bylo 14 IPO, z čtyři v první desítce největších emisí.

„Tématem tohoto čtvrtletí bylo oddělení pojišťovací divize ING Bank, NN Group, které se stalo největší evropskou primární emisí tohoto kvartálu. Viděli jsme ale i vstup na burzu FinecoBank v Itáli, Citizen Financials v USA a v předchozím čtvrtletí TSB Bank v Británii. Tyto velké a zpravidla náročné transakce vychází primárně z regulatorních požadavků. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ dodal Michal Stránský.

Celosvětová aktivita trhů IPO za první tři čtvrtletí letošního roku je na nejvyšší úrovni od doby, kdy vůbec PwC publikuje přehledy IPO Watch. Celková hodnota primárních emisí dosáhla 137 eur. Tabulky vede americký trh s 52,4 miliardy eur (28,7 miliard eur v samotném třetím kvartálu), a to díky primární emisi čínského internetového obchodu Alibaba, jež dosáhla hodnoty 16,8 miliardy eur.

Zdroj: PwC

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …