Růst IPO na evropských burzách

peníze

Hodnota primárních emisí (IPO) za první čtvrtletí roku 2014 překonala na evropských burzách hodnotu všech prvních čtvrtletí za poslední čtyři roky dohromady. Ukázala to studie PwC IPO Watch, která každého čtvrt roku sleduje primární emise na evropských burzách. Tahounem prvních měsíců roku 2014 byl maloobchod. Celkem 11 IPO v tomto odvětví vyneslo 2,8 miliardy eur.

Obnovený růst na evropském trhu IPO, který v prvním čtvrtletí roku 2014 vygeneroval 11,4 miliardy eur, navázal na úspěšný konec roku 2013, ve kterém na poslední kvartál připadá více než polovina z celkových výnosů za celý rok.

„Toto čtvrtletí je první od roku 2007, kdy jsme zaznamenali tak vysoký objem IPO na většině evropských burz. Poslední dva kvartály přinesly větší transakce, dobrý výkon trhu i následného obchodování, zároveň ale stále pozorujeme určitou míru opatrnosti, která se z trhu zatím úplně nevytratila,“ říká Marek Richter, partner ve společnosti PwC Audit, který radí mimo jiné klientům s přípravou firmy na vstup na burzu.

Londýn v letošním prvním čtvrtletí na svých burzách ztrojnásobil výnosy primárních emisí, které dosáhly 5,9 miliardy eur (ve srovnání s 1,9 miliardami eur v prvním čtvrtletí 2013). Burza NYSE Euronext vygenerovala celkem 2,1 miliardy eur, následovaná OMX, která vykázala 1,9 miliardy eur. Dvě z deseti největších IPO proběhly ve Španělsku. Šlo o první významné primární emise v Madridu od léta 2011. Jasným důkazem zlepšení ekonomických podmínek je srovnatelné období v roce 2013, kdy Euronext, OMX ani Madrid nevygeneroval více než 5 milionů eur.

Na londýnských burzách proběhlo v prvním čtvrtletí osm IPO firem ze sektoru maloobchodu v celkové hodnotě 2,8 miliardy eur. Tou největší byla emise Lenty. Vůbec největší londýnská emise byla ze sektoru realit, kdy Kennedy Wilson Real Estate vygeneroval 1 miliardu eur.

„Ve druhém čtvrtletí by primární emisi mělo provést minimálně dalších 25 evropských společností s potenciálním výnosem 3,8 miliard eur. Nejméně 15 IPO s hodnotou přes 250 milionů eur je pak plánováno do konce léta. Zda se dočkáme i v Česku lze velmi těžko odhadnout, zájemci z řad firem zde ale rozhodně jsou,“ dodává Marek Richter.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …