Jsou akcie na současných úrovních atraktivní?

kalkulačka

Americký akciový index S&P 500 naráží v posledních třech měsících na hranici 1890 bodu a zatím jí nebyl schopny přesvědčivě překonat. Fed přistoupil na konci dubna již ke čtvrtému snížení objemu kvantitativního z původních 85 miliard dolarů na 45 miliard dolarů měsíčně.

Pokud Fedu bude pokračovat v nastaveném tempu redukce kvantitativního uvolňování, tak k jeho úplnému ukončení dojde do konce letošního roku. Ukončení předchozích dvou kol kvantitativního uvolňování přineslo výprodej na akciovém trhu. Trh se nachází vysoko nad úrovněmi, které dosahoval v rámci internetové bubliny v roce 2001 i v době těsně před finanční krizí v roce 2008.

Graf: Měsíční vývoj indexu  S&P 500 (Zdroj: CSI)

Měsíční vývoj indexu  S&P 500

Graf: Objem kvantitativního uvolňování v miliardách dolarů měsíčně a vývoj indexu  S&P 500 (Zdroj: Colosseum, Bloomberg)

Objem kvantitativního uvolňování

Existují ale také další indikátory, které poukazují na to, že akciové trhy jsou už příliš vysoko, jako například rekordní objem uvedení nových společností na burzu (IPO), rekordní objem marginového dluhu (margin debt) nebo vysoký poměr zisku k ceně akcie (PE).

Objem uvedení nových společností na burzu (IPO) dosahuje rekordních hodnot. V minulém roce bylo v USA prostřednictvím IPO získáno 54,9 miliard dolarů, a pokud vydrží tempo z uplynulých čtyř měsíců, tak v letošním roce dojde dokonce k překonání loňského rekordu. V roce 2007, těsně před finanční krizí, byl objem IPO 48,7 miliardy dolarů

Tabulka: Objem uvedení nových společností na burzu – IPO (Zdroj: renaissancecapital.com, Colosseum)

objem IPO

Marginový dluh, tedy objem peněz půjčených pro spekulace na akciích brokery, dosáhl v březnu rekordní výše 465 miliard dolarů. Jeho vývoj těsně kopíruje vývoj samotného indexu S&P 500. Za poslední čtyři roky se téměř zdvojnásobil počet akcií nakoupených na finanční páku. Ještě v červenci 2010 byl tento dluh pouze 231 miliard dolarů.

Graf: Marginový dluh a volně dostupné prostředky na obchodních účtech v porovnání s vývojem S&P 500 (zdroj: nyxdata.com)

Marginový dluh a volně dostupné prostředky na obchodních účtech v porovnání s vývojem S&P

Index S&P 500 se obchoduje na 17,1 násobku svých zisků. Akcie Nasdaq Composite indexu se obchodují na 35 násobku zisku, který firmy reportují. Průměrný poměr zisku k ceně (PE) akcie u indexu S&P 500 v posledních pěti letech bylo 13,2 (deseti letech 14,1 a třiceti pěti letech 13).

Graf: Vývoj poměru zisku k ceně akcií indexu S&P 500 (Zdroj: Goldman Sachs)

Vývoj poměru zisku k ceně akcií indexu S&P 500

Během posledních devíti růstových cyklů na akciích se hodnota ukazatele PE nejčastěji zastavila na úrovni 15. Během expanze mezi lety 2002 a 2004 ale dosáhla i hodnoty 17,8. Svůj historický vrchol dosáhlo PE v prosinci roku 1999 na úrovni 24,3.

Tabulka: Historických vývoj ukazatele PE během posledních devíti růstových cyklů na akciích (Zdroj: Goldman Sachs)

Historických vývoj ukazatele PE během posledních devíti růstových cyklů na akciích

Je zřejmé, že cena amerických akcií, které zaznamenaly během posledních čtyř let téměř 200 procentní růst, se vyšplhala na úrovně, které indikují možnost výraznější korekce. To v kombinaci s ukončováním kvantitativního uvolňování může vést k razantnější korekci na akciových trzích v USA. Spustit by ho mohlo proražení dlouhodobé vzestupné trendové linie. Investoři by měli uvažovat o diverzifikaci svých prostředků do jiných aktiv. Společnost Colosseum, a.s. má k dispozici několik strategií, které dokážou pokrýt širokou škálu výnosově-rizikových preferencí investorů. Příkladem je strategie Spread Open: http://www.colosseum.cz/spreadopen

Graf: Denní vývoj ETF na index  S&P 500 (Zdroj: CSI)

Denní vývoj ETF na index  S&P 500

Autor příspěvku: Vít Jedlička, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …