Stříbro na čtyřletém minimu. Začnou investoři nakupovat?

grafy vývoje

Zlato sklouzlo od minulého týdne na nejnižší hodnotu od začátku ledna a stříbro se propadlo dokonce na svoje čtyřleté minimum, a to jako důsledek tržních spekulací, že USA rozjede proces „utahování opasků“, dříve než se očekávalo, za přispění prodeje drahých kovů, zejména v papírové podobě (největší ETF fond SPDR Gold Trust se propadl o 7,78 tun na aktuálních 776,44 tun).

Tento argument je podpořen čísly – dolar vystoupal na čtyřleté maximum. Poptávka po dolaru roste z důvodu očekávaného zvýšení úrokových sazeb. Obrácená situace nastala v roce 2011, kdy sazby v září 2011 poklesly na historická minima, zlato bylo na vzestupu a dosáhlo hranice 1920 dolarů/unci.

„Politika FEDu bude dále nepřítelem zlatých býků. V prostředí, kde dlouhodobé reálné výnosy amerických dolarů dále rostou, budou ceny zlata nadále pod tlakem,“ uvedla Deutsche Bank ve svých týdenních poznámkách. Tato situace ve velkém nahrává Číně, která na kongresu zlata v Pekingu potvrdila svůj záměr, postavit další investiční sklady pro 1900 tun zlata.

Jedni tisknutí ukončují – druzí začínají. V tomto duchu v minulém týdnu zazněla silná kritika z úst šéfa německé Bundesbanky Jense Weidmanna směrem k ECB, za její nejnovější kroky k uvolnění měnové politiky, které by měly podpořit relativně slabou ekonomiku EU a to prostřednictvím skupování dluhopisů od bank. Skupování dluhopisů sice pomůže bankám zbavit se rizikovějších aktiv, avšak hlavní riziko ponesou daňoví poplatníci, na což, podle Weidmanna, nemá ECB mandát a právo. Weidmann, jakožto jeden z členů rady ECB, považuje tento postup za drastickou změnu měnové politky.

Změny v měnové politice naopak nelze očekávat v rámci politiky ČR. Bankovní rada České národní banky nechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny a nezmění ani svůj přístup k forexovým intervencím. Bankovní rada bude vyčkávat, jak se projeví nově navrhovaná opatření ECB a ke změně měnové politiky dojde, podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka, až v roce 2016, kdy dojde ze strany ČNB k uvolnění kurzového závazku a postupnému navyšování úrokových sazeb.

Predikce na tento týden

Komoditní kovy budou v tomto týdnu pod menším tlakem, než tomu bylo v závěru minulého týdne. Proto se očekává stagnace a ustálení cen na aktuálních hodnotách (1214 dolarů/oz – zlato a 17,75 dolarů/oz stříbro). Zrak investorů byl upřen v tomto týdnu především na vystoupení Maria Draghiho a výsledky HDP USA. Pokud Mario Draghi zavede programy QE v Evropě, trhy by měly zareagovat a zlato posílit.

Hranice odporu: 1240 USD/Oz a 1255 USD/Oz

Hranice podpory: 1230, 1220 USD/Oz

Autor komentáře: Matěj Čeleš, Zlatáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …