Shrnutí vývoje na měnovém trhu

koruna

Trhy na zčátku minulého týdne stále reagovaly na lepší data z amerického trhu práce. Report o počtu nových pracovních míst za červen nejen překonal odhady analytiků, ale zároveň došlo k vyšší revizi předchozích měsíců.

Zlepšení výhledu pracovního trhu v USA přimělo ekonomy poprvé od vypuknutí finanční krize přiblížit načasování zvýšení úrokových sazeb. Výhled globální ekonomiky se tento týden zlepšil po zveřejnění bilance zahraničního obchodu Číny, jejíž přebytek se sice snížil, ale zároveň vykázal zvýšení exportu do Spojených států.

Vzhledem ke zlepšení tržního sentimentu také posílila pozice eura navzdory slabším makrodatům. Průmyslová výroba v Německu, Itálii a Francii se výrazně snížila, což vyvolalo spekulace kolem síly hospodářského oživení eurozóny. Prezident společnosti Airbus vyzval zástupce ECB k oslabení eura o 10 %. Také Velká Británie nezůstala ušetřena horších ekonomických ukazatelů, když výroba a bilance zahraničního obchodu klesly pod odhady trhu.

Koruna zahájila týden na slabších úrovních, ale následně své ztráty do určité míry korigovala. Horší ekonomické údaje zveřejněné předminulý a minulý týden negativně ovlivnily pozici koruny, když tím podpořily více holubičí postoj ČNB ve vztahu k budoucímu nastavení měnové politiky. To vyplynulo i ze zveřejněného zápisu z jednání centrální banky. Spotřebitelské ceny v meziročním porovnání stagnovaly. Průmyslová výroba nedosáhla očekávání trhu, což by mohlo naznačovat zpomalující se tempo předchozího růstového trendu. Naopak míra nezaměstnanosti zaznamenala pokračující pokles, když se v květnu snížila na 7,4 %.

Hlavní události tohoto týdne

Zveřejnění nízkých cen průmyslových výrobců nebude pro obchodníky s korunou větším překvapením a v důsledku toho by dopad na kurz koruny měl být minimální. Po sérii nejnovějších makrodat a komentářů ze strany ČNB za poslední dva týdny budou mít investoři nyní čas zvážit šance na další stimulační opatření v podobě zvýšení minimální intervenční hranice koruny vůči euru z 27 CZK/EUR na 28 CZK/EUR. Dokonce i spekulace kolem této možnosti by mohly vést k dalšímu oslabení domácí měny.

Autor komentáře: David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …