Se zaměstnaností v USA to nemusí být až tak růžové

firma

Zlato se závěrem minulého týdne obchodovalo na nižší cenové úrovni. Jeho nárůst byl limitován americkými daty z oblasti podpory v nezaměstnanosti, které „oficiálně“ potvrdily pokračující oživení na trhu práce.

Dalším faktorem byl smířlivý komentář prezidenta Putina směrem k Ukrajině. Oba faktory mohou však být pouze vyšší hrou, kterou obě země zvolily. V případě USA jde o poměrně jasné zkreslení údajů, v případě Putina o možnou strategii ve vztahu s tzv. „humanitární pomocí“.

Cena zlata

John Williams z Shadowstats.com vypočítal, že skutečná míra nezaměstnanosti v USA je na úrovni 23,2 %, což je číslo na úrovni kolapsu míry pracovních sil USA (tzv. US participation rate). USA se stala zemí, ve které se stává standardem nepříliš zajímavě placené částečné úvazky v neobchodních službách. Dvě třetiny obyvatel mají problém držet si v rezervách 400 dolarů. Naopak korporace si půjčují peníze nikoliv k investici do budoucna a k vytváření nových pracovních míst, ale na zpětný odkup vlastních akcií, čímž tlačí ceny akcií a podnikových dluhopisů nahoru.

Cena stříbra

Ale proč by se tak nechovaly, když jim významné instituce jdou vzorem? Málokdo před dvěma lety předpovídal tak závažný projev tehdejšího předsedy Bena Bernankeho, který vydláždil bezprecedentní cestu pro ekonomické stimuly, které roztočily tiskárny do výše 85 miliard dolarů za měsíc. Koncem tohoto týdne (21. – 23. srpna 2014) budou diskutovat čelní politici velkých světových ekonomik o možnostech, jak reálně zastavit tuto měnovou explozi a postupně ji začít hasit. V centru pozornosti bude opět Janet Yellen, která v pátek poprvé vystoupí v Jackson Hole, jakožto šéfka FEDu. Ta se však zaměří především na situaci na trhu práce a bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem se vypořádá s kritikou, že data z trhu práce jsou pouze brilantní manipulací s čísly.

Dalšími řečníky budou guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda, guvernér Central Bank of Brazil Alexandre Antonio Tombini a náměstek hejtmana Bank of England Ben Broadbent.

„Hledají se nové záchytné body, které by odhalily časový plán FEDu pro navýšení úrokových sazeb, které by pomohly dostat ekonomiku více pod kontrolu. Do té doby se bude FED koupat v problémech v důsledku tří programů kvantitativních uvolňování“, uvedla ekonomka Investecu Victoria Clarke.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

Očekávané události

Predikce na tento týden

Aktuálně zlato testuje hranici podpory na úrovni 1300 dolarů za unci, přičemž pokud dojde k prolomení této hranice, očekává se testování i nižších hranic až 1285 dolarů. V pátek se očekává již zmiňované vystoupení šéfky FEDu, která bude pravděpodobně chválit aktuální stav na trhu práce, a tím pádem bude docházet k odprodeji zlata a k jeho cenovému poklesu. Pokud však zlato nedokáže prolomit hranici 1300 dolarů, bude postupně narůstat do hranice 1310 dolarů za unci.

Hranice odporu: 1305 USD/Oz a 1310 USD/Oz

Hranice podpory: 1295, 1290 a 1285 USD/Oz

Autor příspěvku: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …