Produkce bavlny opět překoná její poptávku

Vývoj trhů

V letošním roce se očekává, že produkce bavlny popáté v řadě překročí její spotřebu. Podle mezinárodního poradního výboru pro bavlnu (ICAC) celosvětová produkce klesne o 400 000 tun na celkových 26,05 miliónu tun, zatímco spotřeba by mohla vzrůst o 4 procenta na 24,4 miliónu tun.

Přebytek nabídky nad poptávkou by tak dosáhl 1,7 miliónu tun. Od roku 2010/11 předčila globální produkce bavlny její spotřebu o kumulativních 12,3 miliónu tun a do konce roku 2014/15 by tento přebytek mohl činit téměř 14 miliónů tun. Velká část tohoto přebytku je držena především čínskou vládou, ale pro letošní sezonu se očekává částečný přesun přebytku směrem k čínskému soukromému sektoru a do dalších pěstitelských zemí. ICAC odhaduje, že v důsledku kumulativního přebytku by se světové zásoby bavlny mohly na konci letošního roku zvýšit na 22,2 miliónu tun, přičemž zásoby mimo Čínu by podle předpokladu mohly dosáhnout 9,7 miliónu tun.

Tato expanze zásob mimo Čínu bude i nadále vyvíjet negativní tlak na cenu bavlny s tím, jak čínská vláda bude pokračovat ve snižování vlastních zásob. Prodeje čínských bavlněných rezerv dosáhly v období 2013/14 2,3 miliónu tun a během letošního srpna bylo prodáno dalších 300 000 tun. Podle odhadu ICAC by čínská vláda mohla snížit množství bavlny na celkových 11 miliónů tun. Cena bavlny od roku 2011, kdy dosáhla rekordních úrovní, poklesla o 71 procent. Futures kontrakt s expirací v prosinci (specifikace zde) se v současné době obchoduje v cenové úrovni 67 amerických centů za libru.

Graf: Týdenní graf futures kontraktu na bavlnu neočištěný od efektu rolování v USc za libru (Zdroj: Colosseum, a.s., aktuální graf zde)

graf futures kontraktu na bavlnu

Podobný vývoj avšak s menším propadem zaznamenal burzovně obchodovaný fond ETF, který má bavlnu jako podkladové aktivum. Od začátku letošního roku klesla jeho cena o 17 procent. Fond má ve správě 24 miliónů dolarů.

Graf: Burzovně obchodovaný fond ETF Dow Jones-UBS Cotton Total Return Sub-Index (BAL) (Zdroj: Bloomberg)

ETF Dow Jones-UBS Cotton Total Return Sub-Index
Na konci letošní sezony bude Čína s Indií soupeřit o titul největšího producenta bavlny na světě. Vzhledem k pozdnímu příchodu monzunových dešťů v Indii se odhaduje, že tamní osev byl rozšířen na 11,8 miliónu hektarů, tedy o 1,3 procenta více než v období 2013/14. Na základě průměrného výnosu za poslední tři roky, který činil 536 kilogramů na hektar, se očekává pokles indické produkce o 4 procenta na 6,3 miliónu tun. Čína snížila osetou plochu o 8 procent na 4,2 miliónu hektarů. Za předpokladu průměrného výnosu 1500 kg/ha by mohla její produkce dosáhnout 6,4 miliónu tun. Produkce Spojených států s průměrným výnosem 933 kg/ha může být 3,7 miliónu tun.

Graf: Produkce bavlny ve vybraných zemích v tisících pytlů (Zdroj: USDA, Bloomberg)

Produkce bavlny
Odhad globální spotřeby v letošní sezoně proti uplynulému období ukazuje růst o 4 procenta. Předpokládaná spotřeba Číny je pro současnou sezonu celkových 7,9 miliónu tun, tedy proti období 2013/14 nárůst o 400 000 tun. Poptávka v Indii je odhadována na 5,3 miliónu tun, což by znamenalo její třetí nárůst v řadě.

Celosvětový obchod s bavlnou by letos měl poklesnout o 1 milión tun na celkových 8 miliónů tun. Propad je přičítán hlavně importu Číny, který se snížil o 30 procent na celkových 2 milióny tun.

Zdroj: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …