Podíl ETF na celkových objemech obchodů letos mírně klesl

burza

Vypadá to, že investoři ve Spojených státech se letos zatím zaměřili více na aktivní investice do konkrétních akciových titulů a to se projevilo na objemech obchodů u burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Podle analýzy Credit Suisse za tím stojí menší korelace mezi jednotlivými akciemi (kurzy akcií nejdou nahoru a dolů v houfu v takové míře jako v předchozích letech) a také nižší dominance makroekonomických témat (jako byla třeba dluhová krize v Eurozóně). Objem obchodů s ETF na celkových objemech (s akciemi a ETF) v dosavadním průběhu roku klesl na 16,5 % v porovnání v 16,7 % v roce 2013.

Finapra

V roce 2011, kdy problémy Eurozóny vrcholily, se ETF podílely na celkových objemech obchodů na amerických burzách 18,2 %. Největší podíl pak měly v roce 2009, téměř 20 %, v době po největších turbulencích způsobených finanční krizí. Ale i letos byly dny, kdy objemy obchodů s ETF výrazně vzrostly. Stalo se tak například 3. března poté, co Rusko provedlo invazi na Krym, a také 3. února po zveřejnění slabých statistik o vývoji amerického průmyslu. V prvním případě dosáhl toho dne podíl ETF 21 %, v druhém pak 25 %.

„Poptávka po ETF obvykle roste, když trhu dominují makroekonomická témata a korelace se zvyšují, protože ETF umožňují rychle nasměrovat peníze jinam,“ cituje z analýza blog MoneyBeat, patřící pod server Wall Street Journal.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Autor příspěvku: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank