Nízká cena zlata může vyřadit některé těžaře ze hry

zlato

V průběhu posledních dvou týdnů ztratil žlutý kov ze své hodnoty až 100 dolarů za unci díky měnově-politickému rozhodnutí USA a Japonska, které poslaly americký dolar prudce vzhůru.

Zlato se propadlo až na 1 137,40 dolarů za unci. A v této situaci se očekává zpětná vazba od těžařských společností, neboť prudký pokles ceny zlata může vyřadit ze hry slabší hráče a zároveň dostává do kouta výrobce s vysokými výrobními náklady, kteří opět začínají zvažovat omezení těžby v jednotlivých provozovnách.

„V případě, že cena zůstane pod 1200 dolary delší dobu, pak budeme ve velkém svědky důlních uzávěrů,“ uvedl generální ředitel Goldcorp Inc. Chuck Jeannes.

Iamgold Corp. je po rally na hraně nákladů. Společnost Toronto Based Company, která vlastní doly v Kanadě, Jižní Americe a západní Africe, prezentovala v prvním čtvrtletí data produkčních nákladů ve výši 1200 dolarů. Díky nízkým cenám srazili náklady ve druhém čtvrtletí na 1136 dolarů.

„V případě, že cena zlata klesne pod 1100 dolarů za unci, bude mít společnost potíže generovat volné cash flow,“ řekl Chris Mancini, analytik společnosti Gabelli Gold Fond. Iamgold aktuálně podniká kroky s cílem zmírnit ztrátu. Společnost uvedla, že by mohla využít některých výnosů z nedávného prodeje aktiv a koupit doly s nižšími náklady a snížit tak náklady.

„Je to pro nás paradoxně příležitost, abychom se zaměřili na aktiva, která mají nižší náklady a musíme být schopni ve větší míře selektovat doly s vyššími náklady,“ potvrdil generální ředitel Iamgold Steve Letwin .

Většina těžařů se pro jistotu postupně připravuje na situaci, kdyby zlato spadlo pod 1100 dolarů. Kanadské společnosti jsou však aktuálně v lepší pozici než jejich jihoafričtí soupeři. Jihoafrická společnost Harmony Gold Mining Co. Ltd. produkuje unci za 1245 dolarů, a DRDGold Ltd. za 1237 dolarů/unci, alespoň tak o tom vypovídají jejich čtvrtletní zprávy. Těžařská společnost Kinross, která je největším světovým producentem zlata a Barrick Gold Corp., se zavázaly, že některé z nejvíce závažných úsporných opatření zavedou co nejrychleji, tak aby vylepšily své rozvahy. Dojde ke snížení dividend, drahé operace se pozastaví a dojde k odprodeji majetku a tím by měly upevnit svou hotovostní pozici. Generální ředitel Kinrossu Paul Rollinson prohlásil, že propad cen ropy a slabší ruská měna, (v Rusku se vyskytuje třetina produkce KINROSSu) produkci pomohl.

K tomu se Barrick nyní ukazuje jako korporace s nejnižšími náklady na těžbu zlata vůbec. Spolu s Eldorado Gold Corp. a Goldcorp, mají jedny z nejnižších nákladů v průmyslu, a to ve výši 834 dolarů za unci. Kinross a Barrick se zatím zdají být ve slušné kondici.

Pokles zlata však připravil pro horníky další nové hrozby, a to ze strany ratingových agentur. S & P začátkem listopadu varovala, že pokud se zlato usadí pod 1200 dolary, společnosti Barrick, Newmont Mining Corp. a Allied Nevada Gold budou blízko k úpadku.

Tržní hodnoty těžařských společností se propadly až o 40 %, od rekordního nárůstu na podzim roku 2011. Akcie Barricku v tu dobu překročily 54 dolarů, nyní se obchodují za 13,79 dolarů. Akcie Kinross, byly za 16 dolarů, nyní jsou za 2.84 dolarů. Goldcorp dosáhl na 54,91 dolarů a nyní stojí 22,68 dolarů. Ve Spojených státech zaznamenala největší procentuální propad společnost Allied Nevada Gold, která v roce 2011 dosáhla na 43,71 dolarů a nyní se obchoduje za neuvěřitelných 1,05 dolarů.

Predikce na tento týden

I přes 3% páteční skok, zůstává zlato pod klíčovou úrovní 1 180 dolarů, která pokud by byla prolomena, mohla přivést zlato znovu přes úroveň 1 200 dolarů. Zlato vzrostlo z důvodu obav, že FED zvýší sazby mnohem dříve, než bylo plánováno na jaře 2015. Vzhledem k plánovaným úsporným opatřením těžařských společností se očekává nižší dlouhodobá nabídka fyzického kovu na trhu. Krátkodobě se zlato bude vyskytovat na hranici 1170-1210 dolarů. Švýcarské referendum o zlatě by mělo dát jasný signál, jak se tato komodita bude dále vyvíjet.

Autor: Jaroslav Křůpala, Zlatáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …