Konzumace gurmánské kávy roste

káva

Průzkum Národní asociace kávy v USA ukázal, že podíl konzumentů gurmánské kávy ve Spojených státech dosáhl 34 procent. V minulém roce dosahoval tento podíl 31 procent. Konzumace kávy nižší kvality klesl z loňské úrovně o 4 procentní body na 35 procent. Rostoucí požadavky na kvalitu kávových zrny způsobují spory mezi producenty, pražírnami a obchodníky.

Graf: Podíl spotřeby běžné kávy vůči gurmánské kávě v USA (Zdroj: NCO, ICA, WSJ)

spotřeba kávy

Stávající smluvní podmínky pro obchod s kávou v USA jsou staré více než deset let. Zaměstnanci pražíren tehdy často cestovali do tropických zemí, kde se káva pěstuje, a vybírali ideální zrna. Výsledkem je, že v případě, kdy dorazí k odběrateli káva nižší kvality, není jasné, kdo za to nese odpovědnost. Zda kupující, který se setkal s pěstitelem, aby vybral zrna nebo obchodník, který kávu převážel nebo sám pěstitel. Členové trhu s gurmánskou kávou tak chtějí změnu původních smluv, na nichž stojí převážná většina severoamerického obchodu s kávou. Chtějí aktualizovat standardy kvality a určit, kdo v řetězci bude odpovědný, pokud dodávka neodpovídá daným požadavkům.

Obchod s kávou byl po celá desetiletí vcelku jednoduchý. Velké pražírny, které produkují malá balení kávy, které dominují v regálech supermarketů, nakupují kávové boby od dovozců. To jsou často velké obchodní firmy. Cena, kterou za kávu zaplatí, závisí na jakostních třídách, původu odkud pochází, jakým způsobem byly boby zpracovány a počtu vadných zrn v určitém množství. Nicméně fungování trhu se změnilo. Zatímco dodávka jednoho typu kávy pro velké komerční pražírny zůstává společná všem, malé nezávislé pražírny nakupují kávu samostatně v malých dávkách po jednotlivých pytlích. Specializované malé pražírny jsou náročné na kvalitu kávy a je pro ně důležitá konkrétní farma nebo či dokonce konkrétní svah.

Většina sporů se řeší za zavřenými dveřmi a týkají se ceny a zpožděných dodávek. Je to z toho důvodu, že kávový průmysl je založený na dobrých vztazích a udržování dobrého jména je zásadní pro udržení zákazníků. Ozývají se i hlasy na vybudování nezávislého panelu odborníků. Ti budou hodnotit kvalitu kávových zrn na stobodové škále, která je používána u gurmánské kávy.

Káva se letošní rok zařadila mezi nejziskovější komodity. Cena burzovně obchodovaného dluhopisu CAFE – Pure Beta Coffee ETN vzrostla od začátku roku již o 80 procent. Za cenovým růstem posledních dnů stojí obavy o úrodu v Brazílii. Ta je nejdůležitějším pěstitelem tohoto typu kávy na světě a nedostatek srážek spolu s vysokými teplotami ženou cenu vzhůru.

Graf: Vývoj ceny CAFE – Pure Beta Coffee ETN v amerických dolarech (Zdroj Bloomberg)

Vývoj ETN na kávu

Zdroj: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …