Investiční potenciál palladia

obchodník

Palladium se těží v omezené míře a dochází k poklesu produkce z politických, infrastrukturních a vysokonákladových důvodů.

V roce 2012 bylo dodáno na trh přibližně 8 700 000 uncí palladia, z nichž přibližně 6 300 000 uncí pochází z dolů a 2 400 000 uncí je evidováno jako druhá jakost (recyklovaný kov). Palladium produkuje po celém světě jen velmi málo regionů. Těmi hlavními oblastmi jsou Rusko, jižní Afrika a Severní Amerika.

palladium

Nestabilita dodávek

Z dlouhodobého hlediska je potřeba vzít v úvahu nestabilitu dodávek tohoto průmyslového kovu, a to z důvodu rizikové jurisdikce a složité legislativy zemí Ruska a Jihoafrické republiky, které představují téměř 80 % celosvětové těžby palladia.

Krásným příkladem toho, co se může stát, když u jednoho ze dvou vysoce rizikových producentů nastanou problémy s produkcí kovu, je příklad z počátku nového tisíciletí a roku 2009. Cena palladia šla v roce 2001 parabolicky z 300 dolarů/unci na téměř 1100 dolarů/unci, a to vlivem akutních produkčních a stávkových problémů v Jižní Africe.

Možný scénář vývoje

Nestabilní těžba v současných podmínkách (stávky v Jižní Africe a nepokoje mezi Ruskem a Ukrajinou) by teoreticky mohla způsobit, že v ne příliš vzdálené budoucnosti by cena palladia opět mohla atakovat 1000 dolarů/unci. V blízké budoucnosti je navíc plánován omezený počet nových projektů a ty současné, zejména ty v JAR, se potýkají s problematikou hlubší těžby, vodních omezení, vyšších provozních nákladů, geopolitických rizik a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Přitom potřeba palladia v jednotlivých průmyslových oborech má rostoucí charakter, a to nejen v automobilovém průmyslu.

palladium

Při pohledu do minulosti lze říci, že v posledních několika letech, i přes pokračující slabší ekonomický vývoj, se kterým se řada zemí neumí dodnes vypořádat, zůstal prodej aut relativně odolný proti ekonomickému poklesu. Ve skutečnosti poptávka vzrostla na historické maximum o více než 80 milionů vozů ročně (tj. 219 000 za den, více než 9 100 za hodinu). Palladium je pro katalyzátory prvkem, který je téměř nenahraditelný, jako investice lehce podceňovaný, avšak jedná se o komoditu s obrovským potenciálem.

graf palladium

Zdroj: Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …