Hlavní události týdne

média

ČR: V pondělí bude zveřejněn listopadový podíl nezaměstnaných osob. Lze očekávat, že listopadový údaj zůstane tak jako v předešlém měsíci na hodnotě 7,1 %. Oživení ekonomické aktivity se projevuje růstem nových pracovních míst a růstem počtu zaměstnaných osob. To působí proti tradičnímu růstu nezaměstnanosti ke konci roku, který souvisí s ukončením sezónních prací – ty navíc letos mohou být z důvodu teplejšího počasí ukončovány pomaleji.

Také meziroční růst cen v listopadu by měl setrvat na obdobné úrovni jako v předešlém měsíci, tj. na 0,7 %. Meziměsíčně ceny mohou mírně klesnout (-0,1 %). Platí to, co i v předešlých měsících, že domácí inflace čelí dvěma protichůdným tendencím, na jednu stranu se začínají projevovat domácí inflační tlaky z titulu růstu domácí ekonomické aktivity, na stranu druhou přicházejí antiinflační tlaky ze zahraničí, zejména eurozóny, kde je růst cen velmi utlumený a má stále klesající tendenci. Tyto nízké ceny pak „importujeme“ do domácí ekonomiky, což způsobuje pomalejší růst cen.

Skutečnost, že ECB na svém včerejším zasedání nepřistoupila ke kvantitavnímu uvolňování (ale vyslala signál, že je připravena tak učinit v příštím roce) a dále přehodnotila vývoj inflace v eurozóně směrem dolů, (pro rok 2015 z 1,1 % na 0,7 %) znamená, že i růst cen v tuzemské ekonomice bude cenovým vývojem v eurozóně tlačen níže. Důležitým prvkem v budoucím vývoji inflace v ČR budou proto i očekávané kroky ECB ve směru uvolňování měnových podmínek.

V přes uvedené skutečnosti nečekáme, že by ČNB měnila své současné nastavení měnové politiky. V případě sílících antiinflačních rizik může v průběhu příštího roku dojít k dalšímu oddálení ukončení intervenčního režimu, pokud by očekáváná inflace na horizontu 1-1,5 roku byla významněji pod 2% cílem ČNB, neočekáváme však zvýšení intervenční hladiny.

Zahraničí: Pozornost trhu bude zaměřena na další kolo TLTRO, které proběhne 11. prosince. Poptávka v prvním zářijovém kole poměrně zklamala, a proto se očekávalo, že větší zájem může přijít až v prosincovém kole, kdy už banky budou mít po zátěžových testech a AQR. Ekonomové ING se domnívají, že nízká poptávka v prosincovém kole pod 150 mld. EUR bude významně zvyšovat pravděpodobnost zahájení QE na začátku příštího roku.

Zdroj: Jakub Seider, ING Bank

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …