ETF investující do ruských akcií pokleslo o sedm procent

kurzy

Hrozba válečného konfliktu na Ukrajině poslala akciové trhy dolů. Hodnota ETF zaměřeného na ruské akcie se během jednoho dne propadla o sedm procent. Šlo o nejvyšší propad za několik posledních let.

V posledních dnech sledují investoři s obavami vývoj situace na Ukrajině. Rusko již má své vojáky na Krymu a vyčkává. V pohotovosti je i ukrajinská armáda. Momentálně můžeme jen tipovat, jak se bude situace dále vyvíjet – dezinformací je mnoho. Západ si nepřipouští, že by v 21. století došlo k válečné operaci.

Žádná možnost ale není absolutně vyloučena a investoři nebudou čekat na první výstřely. To potvrzuje i pondělní dění na trzích. Ruské a ukrajinské akcie prudce padaly, posilovalo zlato a ropa. Hrozba válečného konfliktu se nepromítla pouze do cen akcií zmíněných zemí, ale oslabila většinu světových trhů.

Prudké propady akcií

Ruské akcie zařazené v indexu MICEX umazaly první březnové pondělí téměř 11 procent. Podobně dopadla Ukrajina, kde akciový index ztratil necelých 12 procent. V červených číslech zakončily pondělní obchodování i akcie z dalších regionů. Například index evropských akcií Euro STOXX 50 ztratil mírně přes 3 % a německý DAX se dokonce zastavil o 3,44 % níže než na začátku obchodování. Akciím se nedařilo ani v zámoří, kdy index S&P 500 ztratil 0,74 %. Poklesu se nevyhnuly ani asijské trhy.

ETF zaměřené na Rusko

Ruské akcie najdete hned v několika burzovně obchodovaných fondech. Nejvyšší zastoupení ruských akcií má například Market Vectors Russia ETF (RSX) od společnosti Van Eck Global. Z hlediska objemu spravovaných aktiv jde o největší fond s expozicí na Rusko obchodovaný v USA.

V portfoliu ETF naleznete známé společnosti jako například Gazprom, Sberbank či Lukoil. Celkem ETF drží investice ve 48 společnostech. Kurz tohoto fondu se v pondělí propadl téměř o sedm procent, což bylo nejvíce za posledního 4,5 roku.

Graf: Vývoj Market Vectors Russia ETF (RSX)

ETF Rusko

Na ruské akcie se zaměřují také burzovně obchodované fondy dalších emitentů. Vybíráme například fondy iShares MSCI Russia Capped Index Fund (ERUS), Market Vectors Russia Small-Cap ETF (RSXJ) a SPDR S&P Russia ETF (RBL). Ruské akcie jsou zastoupeny i ve fondech sledujících širší indexy (např. MSCI BRIC).

Samostatné ETF na Ukrajinu není

ETF zaměřené pouze na akcie ukrajinských firem byste hledali marně. Podobně jako tituly z pražské burzy jsou i ukrajinské akcie součástí širších burzovně obchodovaných fondů. Váhové zastoupení těchto akcií je velmi nízké. Například v Guggenheim Frontier Markets ETF (FRN) je váha ukrajinských titulů pouhých 0,76 %. Ještě nižší váhové zastoupení mají například ve fondech iShares MSCI BRIC Index Fund (BKF), iShares MSCI Emerging Markets Eastern Europe ETF (ESR) či MSCI Emerging Markets EMEA Index Fund (EEME).

Možné scénáře vývoje

Válečný konflikt na Krymu neprospěje nikomu, ani akciovým obchodníkům. Pokud by se situace na Ukrajině uklidnila, můžeme v horizontu několika měsíců očekávat návrat ruských i ukrajinských akcií na hodnoty před konfliktem. Poklesy na vyspělých trzích budou vyrovnány maximálně v průběhu několika týdnů.

V případě válečných střetů lze očekávat zvýšenou nervozitu investorů a stahování peněz především z evropských trhů. Poklesu by se pravděpodobně nevyhnuly ani trhy ze zbytku světa. Navrch by mělo především zlato a ropa.  Doufejme, že nás čeká optimističtější scénář.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.