Potenciál ukrajinských státních dluhopisů

graf

Ukrajinský státní dluh dosáhl 31. ledna letošního roku 42,9 % celkového objemu ekonomiky. Ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak očekává, že se podíl dluhu k HDP zvýší do konce roku na téměř 53 %. O napjaté fiskální situaci svědčí jednak výnosy do splatnosti vládních dluhopisů (pohybující se aktuálně mezi 9 – 11 %), za druhé pak hodnocení ratingových agentur. Agentura S&P v únoru snížila rating Ukrajiny na CCC, tedy na úroveň Kypru a Řecka.

Na konci března následovalo i snížení kreditního hodnocení společností Moody’s. Objem dluhu sice vypadá na první pohled velmi nízko v porovnání s průměrem Evropské Unie, který je téměř na dvojnásobku tohoto podílu, je však třeba při interpretaci tohoto čísla nezapomenout na několik zásadních rozdílů.

Ukrajina s oblibou vydávala obligace denominované v dolaru a euru. Jen dolarových emisí je čtvrtina celkového dluhu. Ukrajina nyní trpí oslabováním vlastní měny, což prodražuje splácení dluhu v tvrdé měně. Ukrajinský dluh je z jedné poloviny držen zahraničními vlastníky, což zvyšuje volatilitu požadovaných výnosů do splatnosti. Třetím zásadním problémem je pak veliký deficit běžného účtu, který dosahuje 9% HDP. Tento deficit je způsoben hlavně importem plynu a ropy z Ruska, jež navíc před několika dny zrušilo Ukrajině dosud platné výrazné slevy.

V ukrajinských státních dluhopisech lze vidět i velmi zajímavou investiční příležitost. Současné výnosy do splatnosti většiny vyspělých zemí nestačí na pokrytí inflace. Investoři jsou tak nuceni hledat rizikovější investice, aby uchovali reálnou hodnotu svých úspor. Třetinu dolarových obligací drží ve fondech Templeton Global Bond a Templeton Emerging Markets společnost Franklin Templeton, které se již podobné investice podařily v Irsku a v Maďarsku. Podíl ukrajinského dluhu tvoří v současné době 4 % fondu. Templeton tedy pravděpodobně nebude chtít ukrajinské obligace prodávat. Aby země získala půjčku od Mezinárodního měnového fondu, musela se zavázat k několika opatřením, mezi nimi i ke zvýšení daně z příjmů a zvýšení ceny plynu pro domácnosti, čímž projevila akceschopnost. Západní instituce pak ukázala vůli k řešení problému.

V současné době hodnotíme ukrajinské státní dluhopisy jako potenciálně velmi výnosnou, ale zároveň také vysoce rizikovou investici. Opatření, která přijala centrální vláda, povedou ke kontrakci ekonomiky, ale zároveň i ke snížení deficitu platební bilance. Velikou otázkou ještě zůstává postup Ruské federace a zda bude Ukrajincům umožněno v prezidentských volbách, které by se měly odehrát 23. května, svobodně se rozhodnout, jakým směrem se jejich země bude chtít vydat.

Autor: Vojtěch Železný, Portfolio Manager Conseq Investment Managemen

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …