Investoři na měnovém trhu zvyšují aktivitu

trhy

Po několika měsících klidu se měnový trh začíná opět probouzet. Aktivita investorů na tomto trhu roste s tím, jak se centrální banky začínají lišit v náhledu na velikost úrokových sazeb.

Rostoucí volatilita je tak pro mnoho investorů vítanou úlevou. Podle banky Deutsche Bank velikost denních pohybů napříč měnovým trhem vzrostla ze svých desetiletých minim o 55 procent, kterých bylo dosaženo na konci července. Od té doby se americký dolar vyšplhal na šestiletá maxima proti japonskému jenu, euro oslabilo pod úroveň 1,3 dolaru, což je poprvé od července 2013. V neposlední řadě pak britská libra oslabila proti dolaru na desetiměsíční minimum a švýcarský frank proti euru oslabil na půlroční minimum.

Třicetidenní historická volatilita měnového páru EURUSD vzrostla od začátku srpna o více než 70 procent. Volatilita GBPCHF dosáhla ve stejném období růstu téměř 50 procent. Měnový pár AUDJPY zůstává zatím bez výraznějších změn.

Graf: Třicetidenní historická volatilita vybraných měnových párů v % (Zdroj: Bloomberg)

Volatilita trhůDůležitým motorem pro větší výkyvy měnových kurzů jsou hlavní světové centrální banky. Americkému dolaru v růstu proti ostatním měnám, jak ukazuje dolar index, pomáhá především stále pravděpodobnější možnost zvýšení úrokových sazeb, které americký Fed avizuje na pozadí přicházejících pozitivních údajů z místního hospodářství. Zároveň pak evropská a japonská centrální banka stále zkoušejí rozhýbat domácí hospodářství prostřednictvím nákupu dluhopisů a snižováním úrokových sazeb. To má za následek oslabování eura a jenu.

Třicetidenní implikovaná volatilita, která se počítá z ceny opcí používaných na ochranu proti výkyvům směnných kurzů, vzrostla v září o 45 procent na osmiměsíční maximum. Vyšší volatilita tak naznačuje, že manažeři investičních fondů nakupují opce v očekávání vyšší aktivity na trhu. Někteří investoři nakupují dolar před zasedáním Fedu, které se uskuteční tento týden ve středu 17.9.2014, na němž mohou politici vyslat silnější signály ohledně zvyšování úrokových sazeb, což by mohlo způsobit další posílení amerického dolaru.

Graf: Třicetidenní implikovaná volatilita vybraných měnových párů v % (Zdroj: Bloomberg)

Implicitní volatilita

Nezvykle klidné trhy nedokázaly investorům nabídnout mnoho obchodních příležitostí a vedly k zániku několika měnových fondů. Například společnost FX Concepts LLC, která vznikla v roce 1981 a byla považována za průkopníka měnového investování, ukončila svoji činnost poté, co se v loňském roce její majetek snížil na 600 miliónů dolarů. Přitom před finanční krizí její majetek dosahoval 14 miliard dolarů.

Volatilita měnových trhů klesla po finanční krizi, kdy největší světové centrální banky srazily úrokové míry téměř na nulu. To mělo za následek sníženou snahu obchodníků dosahovat zisku z rozdílných úrokových sazeb mezi jednotlivými měnami, což je hlavní motor pro uzavírání obchodů na devizovém trhu.

Nicméně situace se začala měnit po zasedání amerického Fedu v červenci, které ukázalo zvyšující se podporu pro změnu úrokových sazeb. Dále pak začátkem září ECB překvapila investory tím, že snížila úrokové sazby na úroveň 0,05 procenta. Libra se vymanila z poklidných vod v důsledku hrozby odtržení Skotska od zbytku Anglie, o čemž proběhne referendum ve čtvrtek 18.9.2014. Švýcarská národní banka minulou středu (10.9.2014) oznámila, že je ochotna zavést zápornou úrokovou sazbu, aby zastavila posilování franku.

Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …