ECB snižuje klíčovou sazbu na 0,05 %

média

Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání nečekaně snížila svou klíčovou sazbu z 0,15 % na 0,05 %. Dostala se tak na stejnou úroveň, kde drží svou 2T REPO sazbu i ČNB.

Zápůjční sazba klesla na 0,3 % a depozitní na -0,2 %. ECB přistoupila k tomuto kroku ve snaze podpořit evropskou ekonomiku, která ve druhém čtvrtletí letošního roku stagnovala a v meziročním vyjádření rostla o pouhých 0,7 %.

Ještě hůř na tom byla ve stejném období německá ekonomika, která dokonce ve srovnání s prvním čtvrtletí roku 2014 klesla o 0,2 %. Tím, že je sazba prakticky nulová ECB vyčerpala tento měnový nástroj.

Dalším postupem může být kvantitativní uvolňování, které dle plánu po několika letech v USA skončí v říjnu letošního roku. Zda se nyní podaří rozhýbat úvěrový trh je však otázkou. Na dalších zasedáních se můžeme dočkat dalších kroků ve smyslu zpřístupnění finančních prostředků a podpory ekonomiky.

Euro na tuto zprávu bezprostředně reaguje a slábne z 1,3130 EUR/USD k 1,3023 EUR/USD. Euro tak během několika málo minut ztratilo téměř procento. Takto slabé bylo naposledy 16. června loňského roku. Koruna posiluje na 27,66 EUR/CZK, respektive 21,23 USD/CZK.

Zdroj: Tomáš Volf, Citfin

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …