Platina: Kov ovládaný jižní Afrikou

vývoj kurzů

Platina, investiční kov, kterému je přisuzován přívlastek „zlato bohatých“, se v posledních letech stal extrémně nedostatkovým zbožím. Roční dodávka platiny odpovídá přibližné hodnotě 130 tun, což představuje 6% hmotnosti celkové roční těžby zlata a méně než 1 % roční těžby stříbra. Pouhé dvě země představují 82% celosvětové roční dodávky platinových kovů. Do skupiny platinových kovů kromě platiny dále řadíme palladium, iridium, osmium, rhodium a ruthenium. Těmito zeměmi jsou Rusko (43% světové produkce) a Jižní Afrika (39% světové produkce).

platina

Jižní Afrika představuje přibližně 80% z celkové světové roční produkce platiny. Platina je produkována jako vedlejší produkt i v několika dalších oblastech světa, ale tento zdroj produkce je bezvýznamný. Jižní Afrika je zdaleka nejdůležitější, neboť disponuje 88 % všech světových zásob. Zajímavostí je skutečnost, že Jižní Afrika ovládá větší množství platiny, než je množství všech zásob ropy ovládaných všemi arabskými státy.

Většina světové produkce platiny pochází z pouhých čtyř dolů: tři leží v Jižní Africe a jeden v Rusku. Podivuhodné množství produkce platiny v Jihoafrické republice vychází především z dolu Rustenburg (RPATY), Impala (IMPAY) a Lonrho (LNROY). Téměř všechna produkce Ruska vychází z dolu Norlisk na Sibiři . Je zajímavé, že tržní ceny Rustenburgu a Impaly v tomto roce vzrostly, a to navzdory klesajícímu trendu zlatých a stříbrných zásob. V současné době je hodnota Impaly o 20 % a hodnota Rustenburgu až o 33% vyšší, než byla jejich minima v roce 1997. Tento typ relativní síly se obvykle nejvíce projeví, jakmile drahé kovy nastartují svůj býčí pohyb.

platina

Největší využití platiny je v automobilovém průmyslu, kde z hlediska poptávky hrají nejdůležitější roli USA a Japonsko. Nicméně vzhledem k tomu, že v Číně dochází k výraznému nárůstu HDP a průměrného příjmu na obyvatele, je pravděpodobné, že se role budou brzo měnit. Čínští spotřebitelé koupili v roce 2013 přes 20 miliónů aut zahraničních výrobců. Kromě autokatalyzátorů je roční spotřeba platiny rozdělena do tří kategorií: průmyslové účely, výroba šperků a malé procento je určeno pro investiční účely.

platina

Platinový průmysl je v krizi a konec této krize je v nedohlednu, díky trvalým pracovním problémům a stávkám na území Jížní Afriky. Produkce platiny z Jižní Afriky se v roce 2014 tedy bude pravděpodobně snižovat. A proto si investiční společnost HSBC stojí za svojí predikcí 1595 dolarů/unci v roce 2014 a až 1850 dolarů/unci v roce 2015.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …