Investoři se obávají rizikovějších aktiv

peníze

Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami.

Přestože akciové trhy dosahují rekordních cenových úrovní, drobní investoři s kapitálem menším než 250 000 dolarů a správci investic s kapitálem vyšším než 1 000 000 dolarů ukládají peníze do bezpečných aktiv. Studie ukazuje, že respondenti, kteří se průzkumu účastnili, ukládají 44 procent svého investičního rozpočtu do nízkorizikových aktiv. Těmi jsou v tomto případě nástroje peněžního trhu a hotovost. Zbylých 56 procent investičního rozpočtu je rozprostřeno do širokého množství investičních kategorií.

Graf: Procentuální alokace kapitálu v globálním měřítku měsíčně v květnu 2014 (Zdroj: State Street Corporation, Colosseum, a.s.)

rozdělení investic

Podle deníku New York Times to znamená, že investoři mají stále obavu z akcií. Analýza alokace kapitálu od společnosti Investment Company Institute, která brala v úvahu akcie, dluhopisy a nástroje peněžního trhu, ukázala největší podíl investovaného kapitálu v akciích. Procentuální množství investovaného kapitálu do akcií dosáhl úrovně, která byla na začátku roku 2008, tedy před finanční krizí. Naproti tomu cena akcií byla v tu dobu nižší o 25 procent proti současnosti. Alokace do dluhopisů je vyšší oproti předkrizové úrovni na úkor alokace do peněžních fondů, což je logický důsledek téměř nulových úrokových sazeb v ekonomice.

Graf: Investiční kategorie jako podíl na celkových aktivech podílových fondů (Zdroj: Thomson Reuters Datastream, Horan Capital Advisors)

investiční kategorie

Následující graf ukazuje procentuální podíl aktiv umístěných v peněžním trhu z celkového množství aktiv podílových fondů. Poměr je v posledních deseti letech nejnižší a dosahuje úrovně až z poloviny roku 1990.

Graf: Poměr alokace do peněžních fondů proti alokaci do všech podílových fondů v procentech a index S&P 500 (Zdroj: Thomson Reuters Datastream, Horan Capital Advisors)

alokace fondů
Podobný výzkum časopisu Forbes v dubnu ukázal tento podíl 17,4 procenta, což je pod dlouhodobým průměrem v úrovni 24 procent.

Za růstem cen akcií stojí letos do značné míry samotné americké společnosti, které učinily v minulém čtvrtletí téměř rekordní odkup vlastních akcií v objemu 160 miliard. Firmy si podle analytiků nakupují vlastní akcie před statistikami, aby si zlepšily hospodářské výsledky – především zisk na akcii (EPS). Zvedá se jim ale celkové i čisté zadlužení. Celkový i čistý objem korporátního dluhu se dostal na historická maxima. Celková výše dluhů je o 35 procent výše, než tomu bylo v roce 2008 před vypuknutím krize.

Graf: Kvartální nákupy vlastních akcií společnostmi na indexu S&P 500 v miliardách amerických dolarů. (Zdroj: CapitalQ)

Nákupy vlastních akcií
Graf: Objem akcií v miliardách dolarů nakoupený jednotlivými společnostmi v prvním čtvrtletí letošního roku (Zdroj: CapitalQ)

nákupy akcií
Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …