ETF pro opravdové labužníky

ETF spotřební sektor

Mezinárodní měnový fond počítá v letošním i příštím roce s růstem globální ekonomiky. Na vlně očekávaného růstu by se mohly svézt i společnosti vyrábějící potraviny a nápoje. Která ETF sledují akcie firem z tohoto sektoru?

Jednou z výhod burzovně obchodovaných fondů (ETFs) je možnost přesného zacílení na vybranou skupinu firem. Z pohledu jednotlivých sektorů se můžete zaměřit například na výrobce automobilů, banky, stavební firmy či energetické společnosti.

Akcie firem reprezentující jednotlivé sektory reagují na vývoj reálné ekonomiky s rozdílnou citlivostí. Jinými slovy, některým firmám se daří zejména v období hospodářského růstu a všeobecného ekonomického optimismu, u jiných na skutečném vývoji ekonomiky až tolik nezáleží.

Jít se musí pořád

Velmi zajímavý je potravinářský sektor – bez něho si lze běžný život jen stěží představit. Jídlo a pití patří mezi výrobky, jejichž spotřebu lze omezit jen do určité míry. Potraviny nelze úplně vyloučit ani v době nejhlubší krize. Naopak v době růstu ekonomiky, doprovázeného zvyšováním reálných příjmů, si můžeme dopřát více výrobků nebo se zaměřit na dražší a kvalitnější výrobky.

I když jsou firmy z potravinářského sektoru méně citlivé na vývoj reálné ekonomiky, v době růstu lze očekávat růst tržeb i zisků těchto firem.

Mezinárodní měnový fond počítá s růstem

Podle nedávné prognózy Mezinárodního měnového fondu bude globální ekonomika růst v letošním roce o 3,4 procenta. V příštím roce dokonce očekává zrychlení až na čtyři procenta. Z tohoto růstu by mohly těžit i společnosti vyrábějící potraviny a nápoje. Investoři by však měli být stále na pozoru – ani odborníci z Mezinárodního měnového fondu nemají křišťálovou kouli a nevidí do budoucnosti.

Fond světových výrobců potravin investory nezískal

Pokud byste chtěli investovat do globálního ETF výrobců potravin a nápojů, budete hledat v nabídce emitentů marně. Na vybrané společnosti z tohoto sektoru se zaměřoval Global X Food ETF (EATX). Tento fond investoval přibližně 50 procent prostředků do akcií amerických společností, zbytek připadl na společnosti z Číny, Švýcarska, Japonska a dalších zemí. Zmíněný burzovně obchodovaný fond však nezískal dostatek investorů a v prosinci roku 2011 došlo k jeho likvidaci.

Potravináři z USA

Kdo uvažuje o investici do akcií amerických firem zabývajících se výrobou potravin a nápojů, může zvolit například ETF PowerShares Dynamic Food & Beverage Portfolio (PBJ). Portfolio fondu je obvykle složeno alespoň z 30 kmenových akcií amerických potravinářských a nápojových firem. Jednotlivé společnosti jsou vybírány na základě analýzy několika hodnotících kritérií. Portfolio fondu se vyznačuje kvalitní diverzifikací: zastoupeny jsou firmy s různou tržní kapitalizací. Mezi známé společnosti v portfoliu patří například Starbucks, PepsiCo, Mead Johnson Nutrition Company, Yum! Brands a McDonald’s. Od začátku letošního roku (do 30. 6. 2014) vydělalo toto ETF investorům více než 6 %. Za poslední rok to bylo slušných 14,5 procenta.

Nabídka fondů zaměřených na Evropu

Na evropské společnosti se zaměřují fondy sledující index Stoxx Europe 600 Food & Beverage. Tento index vypovídá o vývoji 29 společností vyrábějící potraviny a nápoje. Mezi nejvýznamnější společnosti patří Nestlé (29,7 %), Anheuser-Busch InBev (11,13 %) a Diageo (10,28 %). Z uvedeného indexu vycházejí fondy od emitentů iShares, db X-trackers, ComStage, Lyxor a Source.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …