ETF ke krátkodobým spekulacím

sell and buy

Jednou z výhod ETFek je rychlost obchodování. Podíly můžete nakupovat a prodávat stejně rychle jako akcie. Oproti klasickým podílovým fondům je možné vydělávat nejen na rostoucích, ale i klesajících trzích. V nabídce jsou i produkty využívající finanční páku. Nezapomínejte na rizika, rychlé zisky mohou vystřídat ztráty.

Burzovně obchodované fondy využívají nejen institucionální investoři, ale i jednotlivci. Dnes již můžete vybírat z celé řady konstrukcí. V nabídce jsou různé třídy aktiv, můžete nakupovat nejznámější světové indexy, investovat v rámci vybraných regionů, zemí či sektorů, vstupovat do dlouhých i krátkých pozic nebo využít pákové produkty.

Investice versus spekulace

Cílem většiny investorů je dlouhodobé budování finančního majetku. Pro naplnění tohoto cíle jsou vybírány takové investiční produkty, jejichž hodnota v čase roste. Na krátkodobé, větší či menší pohyby cen, dlouhodobí investoři většinou nijak nereagují, drží se strategie „kup a drž“.

Na trzích se však pohybují i lidé, kteří si rádi zaspekulují. Jejich cílem je vydělat na krátkodobých výkyvech tržních cen cenných papírů, ať už se pohybují směrem nahoru či dolů. Kdo se nebojí spekulovat na krátkodobé pohyby cen, může využít burzovně obchodované fondy. Ty mají oproti klasickým podílovým fondům tu výhodu, že je lze nakupovat a prodávat stejně pružně jako akcie, tedy kdykoliv v průběhu obchodních hodin burzy.

Spekulovat na růst či pokles vybraných cenných papírů je velmi rizikové. Vždy je třeba zvážit, zda očekávaný výnos stojí za podstoupení vyššího rizika. Investicím s vysokým rizikem a menším možným výnosem se vyhněte.

Které fondy jsou vhodné pro krátkodobé spekulace?

Na začátku každé spekulace stojí očekávání, že se trh vydá směrem nahoru či dolů. Prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů lze spekulovat na růst i pokles trhu.

I když větší očekávání nabízejí ETFka s vyšší volatilitou, lze ke spekulaci využít teoreticky kterýkoliv fond. Pokud například věříte v růst akcií německých firem obsažených v indexu DAX, lze jednoduše vybrat některý z nabízených fondů. Zaspekulovat si můžete nejen na pohyb akciových trhů, ale i vývoj dluhopisů či komodit.

Investování s finanční pákou

V nabídce burz jsou i fondy, které využívají finanční páku. Hodnota ETFka v takovém případě roste či klesá v násobcích vývoje indexu. Na německém trhu Xetra najdete například pákové ETF na indexy DAX, CAC 40, FTSE či S&P 500. Při investici do pákových ETFek násobíte nejen možné zisky, ale i podstupované riziko. Spekulovat lze opět jak na růst, tak i pokles vybraného trhu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.