Začátek listopadu pod taktovkou centrálních bank

Vývoj trhu

Začátek listopadu byl pod očekávanou taktovkou centrálních bank a amerických makroekonomických dat. Investory překvapila ECB snížením své základní zápůjční sazby na 0,25 % s tím, že obdobný krok se očekával o měsíc později či vůbec v tomto roce.

Domácí ČNB překvapivě spustila měnovou intervenci s cílem udržet kurz na 27 korunách k euru. Někteří členové rady několikrát uváděli tuto možnost, ale naším odhadem bylo, že k podobnému kroku není nutnost, a že se jedná spíše o slovní intervenci.

Vedle centrálních bank se investoři zaměřili na americká makrodata. Konkrétně na lepší než očekávané HDP za 3Q (2,8 vs. oček. 2,0 % q/q) a říjnovou zaměstnanost (204 vs. oček. 120 pracovních míst). Lepší data z ekonomiky vzbuzují opětovné úvahy o potenciálu snižování expanzivní politiky FEDu, což je negativní impulz pro trhy. Domácí index PX uzavřel na 1019 bodech, což představovalo 0,5% t/t růst.

Z domácí scény jsme sledovali výsledkovou sezónu. V úterý zveřejnila čísla Telefonica CR, které jsme hodnotili celkově neutrálně. Povozní úroveň OIBDA vykázala 4,6 (-8,3 % r/r) vs. oček. 4,6 mld. Kč.. Nicméně hlavní událostí na TEF CR bylo zveřejnění transakce s PPF, která kupuje 65,9% podíl v TEF CR od TEF SA za cenu 305,6 Kč/akcii ve strukturované podobě. Právě tato cena bude pravděpodobně v nejbližší době pomyslným milníkem. Současně se domníváme, že tato cena má velkou šanci být nabídnuta i v povinném odkupu minoritním akcionářům, který bude následovat po schválení transakce potřebnými regulátory (EK). Titul zakončil týden na 300 Kč (-4,2 % t/t).

Ve středu zveřejnilo čísla NWR. To sice předvedlo očekávaně slabá čísla, ale samotná data byla lepší než očekávání s očištěnou EBITDA -1 mil. EUR vs. oček. -26 mil. EUR. Firmě se nadále daří naplňovat plán úspor, což jsme hodnotili pozitivně. Naopak negativní informací bylo referendum zaměstnanců, které odmítlo nový návrh kolektivní smlouvy a nedá se vyloučit stávka. Titul zakončil týden na 27,2 Kč (-2,2 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnila čísla Komerční banka, která předvedla čistý zisk 3,25 mld. Kč (-2 % r/r), což lehce překonalo očekávání 3,13 mld. Kč. Důvodem je lepší výsledek u opravných položek, nicméně i provozní zisk jsme hodnotili jako solidní a oceňujeme stabilizaci úrokové marže. Titul zakončil na 4600 Kč (-2,9 % t/t).

Ještě ve čtvrtek zveřejnila tradičně částečná data Fortuna. Ta překvapila pozitivně na všech úrovních s EBITDA 5,2 (+62 %) vs. oček. 3,9 mil. EUR. Titul zakončil týden na 116,7 Kč (+4,3 % t/t).

V pátek Unipetrol oznámil, že kupuje podíl společnosti Shell v České rafinérské (ČR). Za 16,335% podíl zaplatí 27,2 mil. USD (cca 550 mil. Kč, implikovaná hodnota celé ČR 3,4 mld. Kč), které bude financovat z vlastních zdrojů. Podíl Unipetrolu se tímto krokem zvýší na 67,555 % (51,22 % + 16,335 %) a dosáhne tím kvalifikované většiny. Titul zakončil týden na 170 Kč (-0,9 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla opětovně CME (-24,7 %, 43,9 Kč). Titul byl nadále tažen do záporných hodnot díky dříve vydaným slabým číslům a spekulacím trhu nad dalším navýšením kapitálu ze strany majoritního vlastníka za nižší ceny než aktuální ceny na trhu. Naopak největší růst zaznamenaly akcie CEZ (+4,8 %, 567 Kč). Na titulu je patrný obnovený zahraniční zájem. Investoři kladně přijímají pokračující snahu EU na podporu trhu s emisními povolenkami.

Příští týden bude poměrně chudý na politická, měnově politická a ekonomická témata. Tato úvaha nás vede k myšlence pokračování nejistoty ohledně budoucnosti QE díky lepším datům z HDP a zaměstnanosti vydaným v uplynulém týdnu. Na příští týden jsme tedy více defenzivní a očekávali bychom spíše vybírání zisků.

Z domácích zpráv se zaměříme na pokračování výsledkové sezóny. V úterý zveřejní výsledky CEZ. Zde očekáváme provozní zisk EBITDA 15,9 mld. Kč (-2,0 % r/r). Od čísel očekáváme potvrzení výhledu či potenciál na jeho zvýšení. Velkou neznámou je riziko případných odpisů, které již byly naznačeny v předešlých výsledcích. Na samotná čísla jsme spíše neutrální.

V pátek pak zveřejní částečná konsolidovaná data Philip Morris ČR. Zde očekáváme za samotný třetí kvartál lehké vylepšení propadů domácího a slovenského trhu z 1H14. Neočekáváme výraznější dopad na titul.

Z makroekonomiky budeme sledovat za Čínu již víkendová čísla za průmyslovou produkci (oček. +10 po 10,2 % m/m). V USA pak až páteční průmyslovou produkci (oček. +0,2 po +0,6 % m/m). V Evropě bude zveřejněno HDP za 3Q13 (čtvrtek). Za ČR se očekává růst 0,5 % q/q po 0,6 % v 2Q.

Zdroj: Milan Vaníček, J&T Banka

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.