Vývoj koruny a vůdčích světových měn

kalkulačky etf

Euro po většinu uplynulého týdne profitovalo z oslabení ostatních světových měn, zejména vůči americkému dolaru a britské libře. Tyto zisky však nebyly podloženy zlepšením ekonomických ukazatelů nebo výhledem většího hospodářského růstu eurozóny.

Oslabení dolaru bylo spíše založeno na horším výsledku amerického HDP za 1. čtvrtletí. Ten byl pro investory nečekaným zklamáním, které se ještě zvýšilo po zveřejnění slabších údajů podnikatelského sentimentu. Tato data potvrdila nedávný postoj Fedu, který i nadále zachovává mimořádně volné nastavení měnové politiky.

Tento vývoj vedl k růstu akciových trhů a k celkovému snížení averze obchodníků vůči riziku, což bylo pro euro pozitivní. Další růstový potenciál libry byl omezen výroky guvernéra Bank of England, které byly v kontrastu s komentáři z předchozího týdne. Protichůdný výhled budoucího nastavení měnové politiky vyvolal otázky kolem důvěryhodnosti guvernéra, což také přispělo k určitému oslabení britské měny.

Česká měna během týdne usilovala ve vztahu k euru o posílení, když se obchodníci s korunou snažili otestovat odhodlání ČNB bránit minimální hranici koruny k euru. Zástupci centrální banky na svém čtvrtečním zasedání rozhodli o ponechání úrokových sazeb na rekordním minimu 0,05 %. ČNB kromě jiného dále znovu zdůraznila svoji rezoluci udržet minimální spodní kurz koruny vůči euru na hranici 27 CZK/EUR, zatímco její horní strop ponechává na vývoji na devizových trzích. Tento vývoj byl do značné míry očekáván, a proto neměl na korunu až tak zásadní dopad. V neprospěch středoevropských měn také vyznělo zvýšení geopolitického rizika v Iráku a na Ukrajině.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ČNB. Investoři budou chtít vidět, zda centrální banka rozhodla změnit výhled lhůty současných intervenčních opatření. K dalším vodítkům týkající se dalšího výhledu koruny by také mohly přispět nejnovější ukazatele maloobchodních tržeb a výrobní index PMI. Index PMI za květen vzrostl na 3-leté maximum, když guvernér ČNB nedávno uvedl komentoval zlepšující se situaci spotřebitelů. Lepší makrodata by mohla koruně poskytnout určitou podporu v případě, že by se situace na geopolitické scéně zlepšila.

Zdroj: David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …