Vývoj koruny a hlavních světových měn

koruna

Obchodování na devizových trzích bylo během uplynulého týdne poměrně obtížné. Na jedné straně pokračoval v růstu švýcarský frank, který profitoval zejména z dalšího růstu geopolitického napětí na Ukrajině a Iráku, což vedlo ke zvýšené poptávce po bezpečných měnách.

Zatímco tyto faktory podpořily švýcarskou měnu, širší tržní sentiment byl vcelku pozitivní díky průzkumu PMI zveřejněnému v průběhu týdne, který ukázal na expanzi čínského výrobního sektoru poprvé po šesti měsících stagnace.

Pozornost investorů byla také zaměřena na nejnovější makrodata z USA, která byla v kontrastu s postojem ECB. Euro zahájilo týden na poměrně silné úrovni, o své zisky ale před měnovým zasedáním ECB postupně přišlo, když investoři ze strany centrální banky očekávali holubičí komentáře. Britská libra vykazovala růst vůči většině hlavních světových měn, ve vztahu k americkému dolaru dokonce prolomila šestileté maximum a vůči euru posílila na 21-měsíční vrchol. Libra čerpala podporu především z lepších ekonomických ukazatelů, které i nadále překračují odhady trhu.

Koruně se během týdne podařilo posílit vůči americkému dolaru na ž-týdenní maximum, avšak ve vztahu k euru se i nadále obchodovala ve velmi úzkém pásmu. Výrobní index PMI nabídl smíšený výhled. Výsledek byl sice pod odhady trhu, ale průměr za 2. čtvrtletí byl nejvyšší od 2. Kvartálu 2011. Kromě jiného subkomponent nových objednávek vykázal růst již 13. Měsíc v řadě. Příznivá zpráva pro korunu byla také bilance běžného účtu, která skončila přebytkem ve výši 1,5 mld. korun. Maloobchodní tržby byly zveřejněny až v samotném závěru týdne, ale s ohledem na nedávné výroky guvernéra ČNB se zdá, že spotřebitelská poptávka je na vzestupu.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude z domácí scény zveřejněna celá řada ekonomických ukazatelů. Obchodníkům s korunou by měly pomoci určit další výhled české ekonomiky údaje v podobě průmyslové výroby, bilance zahraničního obchodu, vývoje nezaměstnanosti a spotřebitelské inflace. Od zahájení intervenčních opatření ČNB proti koruně zaznamenaly ukazatele inflace růst. Míra nezaměstnanosti klesla z 8,6 % na 7,5 % a dále se snižuje, zatímco výrobní sektor akceleroval z červených čísel, ve kterých se držel minulý rok. Silnější hospodářský růst spolu s vyššími inflačními tlaky by mohly korunu přimět k růstu.

Zdroj: David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …