Vybíral: ETFka ocení spekulanti i investoři

portfolia

Myslíte si, že obchodování s burzovně obchodovanými fondy (ETFs) je časově a finančně náročné? Nevíte, jak začít obchodovat, s jakou částkou začít? Inspirujte se zkušenostmi Miroslava Vybírala, který již dva roky s ETF aktivně obchoduje. Kolik si myslíte, že jeho investiční strategie v minulých letech vydělala?

Drobní investoři mohou vybírat z celé řady akcií, dluhopisů, podílových fondů… Burzovně obchodované fondy (ETFs) stále patří v České republice mezi ty méně využívané. Proč jste si vybral právě burzovně obchodované fondy?

ETFka považuji za jeden z nejpohodlnějších investičních nástrojů. I když si koupím pouze jednotku v burzovně obchodovaném fondu, mohu se podílet na vývoji portfolia složeného z několika stovek titulů. Nemusím složitě vybírat jednotlivé tituly a budovat portfolio po jednotlivých titulech. Velkou výhodu vidím i v rychlosti obchodování, nízké nákladovosti ETFek, možnosti spekulovat na růst či pokles trhu, inkasovat dodatečné příjmy v podobě dividend… výhod je celá řada.

Co doporučujete začínajícím ETF investorům? Kde by měli začít?

Každý by měl vědět, proč investuje a kam směřuje. Kdo to myslí s investováním opravdu vážně, měl by se držet investičního plánu. Abych byl konkrétnější, je třeba získat odpovědi na několik základních otázek. Popravdě si například řekněte, kolik peněz chcete investovat, v jakém časovém horizontu, jak vysoké riziko unesete a jak vysoký výnos očekáváte. Důležité je také vědět, kolik času jste ochotni investování obětovat.

Když budete znát odpovědi na tyto otázky, lépe si z široké nabídky fondů vyberete. Kdo se například spokojí s výnosem jen několik procent nad inflací, a nerad riskuje, zaměří se na méně volatilní akciové fondy nebo konzervativní dluhopisové ETF. Kdo se naopak nebojí riskovat a usiluje o maximální výnos, ten se může zaměřit na pákové produkty.

Kolik času zabere správa vlastního portfolia?

Jak jsem se již zmínil, hned na začátku je dobré vědět, kolik času si na investování vyčleníte. Existují dvě skupiny obchodníků – spekulanti a poziční investoři. První skupina neustále sleduje trhy a uzavírá velký počet obchodů na velmi krátkou dobu (tzv. intradenní obchodování). Intradenní obchodování vyžaduje hodně času. Investoři s delším investičním horizontem mohou vybrat jeden či několik málo fondů, do kterých pravidelně investují. Tento přístup je méně časově náročný.

Lze tedy burzovně obchodované fondy doporučit spekulantům i investorům?

Rozhodně ano. Musím však doplnit, že každý z těchto obchodníků využije jiné ETF. Pokud se například rozhodneme obchodovat akcie z širokého indexu Russell 2000, může spekulant využít pákové ETF s tickerem TNA (Daily Small Cap Bull 3X Shares). Když vzroste hodnota podkladového indexu o 1 %, hodnota ETF vzroste 3x. Samozřejmě páka funguje v obou směrech.

Dlouhodobý investor může využít ETF s tickerem IWM, které také kopíruje výkonnost indexu Russell 2000, ovšem v poměru 1:1. Z tohoto pohledu je patrné, že oba obchodníci mohou se stejným účtem vstupovat do ETFek s rozdílnou rizikovostí i potenciálem výnosu.

S jak vysokými částkami doporučujete obchodovat? Můžete se zmínit o hlavních zásadách investování do ETF?

K jednorázové investici je zapotřebí 20 až 30 tisíc korun. K pravidelným investicím je vhodné mít alespoň 200 tisíc korun.

ETF investoři by se měli držet starých dobrých investičních zásad. Zejména začínajícím investorům nedoporučuji „vsadit“ celý účet na jedno pákové ETF. Osobně investuji pravidelně v menších částkách. Má strategie je jednoduchá – vychází z předpokladu, že trhy jdou v dlouhodobém horizontu nahoru. Oblíbil jsem si ETF IWM, které nakupuji každé pondělí. Nesleduji, zda je trh nahoře nebo dole. Jednou koupím levněji, jindy dráž. Po vyčerpání hotovosti na účtu pozice uzavřu a vybírám zisky. Tato časově nenáročná strategie mi v posledních letech přináší okolo deseti procent ročně.

Samozřejmě existuje celá řada aktivnějších strategií. S těmi se můžete seznámit například v Investiční akademii ETF.

Miroslav VybíralKdo je Miroslav Vybíral: Investování na kapitálových trzích se věnuji bezmála osm let. Přes různé investiční produkty jsem se dostal až k burzovně obchodovaným fondům. Své zkušenosti s obchodováním chci předat i dalším českým investorům, pro které přednáším v projektu Investiční akademie ETF. Více zde.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.