Ve kterých zemích jste mohli nejvíce vydělat?

grafy

Kdo v minulém roce vsadil na finské či irské akcie, slušně vydělal. Nevedlo se rozvíjejícím se trhům, kde většina zemí ztrácela. Neplatí to však pro všechny země, překvapilo například Řecko.

Pomocí burzovně obchodovaných fondů (ETFs) můžete pokrýt všechny významné akcie obchodované v jednotlivých zemích. Příkladem může být oblíbené ETF na index DAX, které sleduje vývoj třiceti nejprestižnějších německých akcií. Které země svojí výkonností v roce 2013 překvapily? Které naopak zklamaly?

Tři kategorie zemí

Na internetových stránkách poskytovatelů indexů se setkáte s členěním jednotlivých zemí do skupin podle ekonomické „vyspělosti“. V našem případě využíváme pro hodnocení výkonnosti indexy z rodiny MSCI, které často slouží jako srovnávací indexy ETF (benchmark).

První velkou skupinu tvoří vyspělé země, mezi něž patří například USA, Kanada, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Irsko, Japonsko či Singapur. Druhou skupinou jsou rozvíjející se země (Emerging Markets). Sem patří například Brazílie, Mexiko, Indie, Čína či Polsko nebo i Česká republika. Poslední skupina (Frontier Markets) je podmnožinou rozvíjejících se trhů a tvoří ji země jako Argentina, Bulharsko, Slovinsko, Kuvajt, Ghana či Saudská Arábie. Akcie obchodované na těchto trzích mají nižší tržní kapitalizaci i likviditu než tituly obchodované na vyspělých trzích a vyznačují se obvykle i nízkou korelací s ostatními trhy.

TIP: V článku Rok, na který investoři nezapomenou se dočtete, jak si vedly akcie obchodované v širších regionech.

Výkonnost akcií z vyspělých zemí

V rámci vyspělých zemí překvapilo Finsko a Irsko. V roce 2013 byla výkonnost těchto zemí (měřeno indexy MSCI) 41,6 % a 38,9 %. Pro srovnání, index MSCI All Country World si za celý minulý rok připsal necelých 18,8 %. Do finských akcií investuje například ETF iShares MSCI Finland Capped Investable Market Index Fund (EFLN). Tento fond přinesl za rok 2013 zhodnocení ve výši 41,1 %. Irské akcie sleduje iShares MSCI Ireland Capped ETF (EIRL). V minulém roce dosáhla výkonnost tohoto ETF necelých 47 %.

Na opačném konci žebříčku najdete například Norsko, Kanadu, Austrálii či Singapur. Do akcií obchodovaných v poslední zmíněné zemi investuje například iShares MSCI Singapore ETF (EWS), které přineslo roční zhodnocení ve výši pouhých 0,96 %.

Z rozvíjejících se zemí překvapilo Řecko

Rozvíjejícím se trhům se investoři v uplynulém roce vyhýbali (pozn. více se můžete dočíst v článku Kde jsou dnes peníze investorů). Většina investic v rozvíjejících se zemích skončila ztrátou. Nejhůře dopadly země jako Peru, Turecko, Indonésie, Chile nebo Brazílie. Kladné zhodnocení přinesly tituly obchodované v Egyptě (7,2 %), na Thajvanu (3,8 %), Koreji (2,5 %) a Malajsii (2,1 %).

Nejlépe dopadly řecké akcie, které v roce 2013 přinesly více než 46% zhodnocení. Na Řecko se zaměřuje například ETF Global X Greece 20 (GREK).

Hraniční trhy jako na houpačce

Výkonnost akcií obchodovaných v zemích spadajících do kategorie Frontier Markets se pohybovala od 92 % do -29 %. Nejvyšší zhodnocení přinesly bulharské akcie, které podle indexu MSCI Bulgaria posílily o necelých 92 % (pozn. v roce 2012 byla výkonnost -33,6 %). Vysokého zhodnocení dosáhly také akcie obchodované v Argentině (69 %), Keni (43,6 %) či Pákistánu (27,8 %). Na hraniční trhy se zaměřuje například ETF iShares MSCI Frontier 100 Index Fund (FM), které si za rok 2013 připsalo 25,6 %.
Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.