Uskupení BRICS zakládá vlastní mini-MMF

Dobrý volba?

V minulém týdnu proběhl v Brazílii summit zemí Bricsu, jehož hlavní náplní bylo vytvoření anti-dolarové aliance, kterou lze označit jako „mini-MMF“.

Prezident Putin k alianci poznamenal, že se jedná o systém opatření, které by měly zabránit obtěžování zemí, které nesouhlasí s některými oblastmi zahraniční politiky USA a jejich spojenců. Počáteční kapitál pro BRICS banku byl stanoven na 50 miliard dolarů a rovnoměrně se na něm podílí všech 5 zemí. Prvním prezidentem banky by se měl stát zástupce Indie, banka by měla mít sídlo v Šanghaji.

Podle Simona Blacka, zástupce organizace Sovereign Man´s, to znamená konec světové hry v dolarech. Doslova uvádí: „Dávám dolaru dva… možná tři roky“. Zde se nabízí úsměvné srovnání se scénou z filmu Pelíšky. Dopadne dolar jako bolševik? V krátkodobém horizontu to není úplně pravděpodobné, neboť absolutní odklon např. Číny od dolaru by znamenal výrazné zdražení čínského zboží exportovaného do USA. Nicméně se jedná o přelomovou událost, která může změnit celosvětové vnímání dolaru jakožto rezervní měny. Země BRICSu se netají svým velkým zájmem a poptávkou po komoditních kovech. Vždyť mezi svými řadami mají země, které mají největší zásobu těchto kovů a rovněž i země, které tyto kovy nejvíce poptávají. A jednou z těchto zemí, pro kterou je žlutý kov alfou a omegou investic, je právě Indie.

země BRICS

Obchodní deficit Indie se za měsíc červen dostal až na své jedenáctiměsíční maximum, a to poté, co centrální banka povolila obchodníkům a bankám nakupovat zlato v zahraničí. Import zlata do Indie se ve zmiňovaném měsíci navýšil o 65%. Údaje indického ministerstva obchodů uvádějí, že dovoz zlata dosáhl hodnoty 3,12 miliard dolarů. Ve srovnání s rokem 2013 se jedná o nárůst přes 60%. Naopak import stříbra z důvodu dostatečných zásob klesl o 53% na hodnotu 212,8 miliónů dolarů. Sečteno-podtrženo, výsledný obchodní deficit činí 11,8 miliard dolarů.

Vzhledem k blížícímu se tradičnímu indickému svátku zlata, který začíná v srpnu, se očekávalo, že Indická vláda sníží dovozní daň na zlato ze současných 10%. To se však nestalo a dovozní daň zůstává dále v této výši, což potvrdil 10. července indický ministr financí Arun Jaitley. Indie v průběhu loňského roku změnila výši dovozní sazby dokonce třikrát, čímž se snažila omezit dovoz a narovnat tak deficit běžného účtu, což mělo za úkol posílit rupii vůči americkému dolaru. Poté, co Indická banka rezerv povolila více importovat zlato, deficit narůstá a dovozní daň ztrácí regulační efekt. Nicméně Indie nadále potvrzuje postavení druhého největšího spotřebitele zlata na světě, hned po Číně.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy

BRIC tabulka

Predikce na tento týden:

1. Zlato se vyskytuje nad úrovní 1311.00 dolarů/unci. Cena zlata po dvoudenním růstu zaznamenává pokles vlivem odprodeje zlatých futures, který naznačuje slabší globální trend vývoje ceny futures. Obchodníci se rovněž zaobírají spekulacemi, které hovoří o tom, že FED navýší úrokové sazby dříve než se očekává.

2. Cenová podpora je vedena na úrovni 1305/1295.00 dolarů/unci, vše bude záležet na datech z americké ekonomiky a zejména se s napětím čeká na report z německé Bundesbanky.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.cz

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …