Rok 2014: Sázka na globální růst

lupa a fondy

Kdo se v minulém roce držel burzovně obchodovaných fondů s globálním zaměřením, vydělal více než dvacet procent. Vyplatí se udržovat globální pozice i v letošním roce?

Řada investorů hledá produkty, které obsahují významné světové akcie a navíc poskytují širokou regionální i sektorovou alokaci. Kdo usiluje o pokrytí globálních trhů, může využít některý ze tří nejznámějších burzovně obchodovaných fondů: Vanguard Total World Stock ETF (VT), iShares MSCI ACWI ETF (ACWI) a SPDR MSCI ACWI IMI ETF (ACIM).

Očekávání jsou prozatím optimistická

Všechny zmíněné fondy si za celý rok 2013 připsaly více než dvacet procent. I když je pravděpodobnost zopakování přinejmenším stejného výsledku i v roce 2014 poměrně nízká, řada ekonomů, analytiků a zástupců nejrůznějších výzkumných organizací počítá s postupným „uzdravováním“ a růstem globální ekonomiky. Z globálního růstu by mohly těžit i akcie.

Například podle očekávání Mezinárodního měnového fondu by měla globální ekonomika v letošním roce růst o 3,6 %. Se stejným růstem počítá ve své zprávě (2014 ESADE Economic Report) i nezávislá výzkumná instituce v Barceloně, která se věnuje vývoji globální ekonomiky.

//

Vývoj v jednotlivých regionech

Zpráva 2014 ESADE Economic Report uvádí, že americká ekonomika by mohla v letošním roce růst o 2,6 %. V případě Japonska by mělo hospodářství posílit o 1 % až 1,5 %.

Nepříznivé vyhlídky na ekonomický růst mají země eurozóny. Růst by se měl pohybovat okolo jednoho procenta. Vyšší růst lze očekávat ve vůdčích zemích eurzóny v čele s Německem a Francií. Zde by se mohl růst pohybovat mezi 1 % a 1,5 %. Horší výsledky nabídnou periferní ekonomiky jako Itálie a Španělsko (růst okolo 0,5 %). Záporné hodnoty můžeme vidět u Kypru či Slovinska. Vyšším růstem nad hranicí 2 % mohou překvapit rozvíjející se země eurozóny – Estonsko, Slovensko a Malta.

Se zpomalením tempa růstu se počítá v Číně, která v minulém roce rostla o 7,7 % (pozn. očekávaný růst v roce 2014 je odhadován na 7 %).

Další posilování ekonomik je očekáváno i v zemích Latinské Ameriky. Například u Mexika je očekáván návrat k 3% růstu. Hospodářské oživení by mělo dle zmíněného reportu pokračovat i v Brazílii (růst okolo 2,5 %).

S podobně optimistickými scénáři se můžete setkat i u ostatních výzkumných institucí. Je však třeba myslet na to, že predikce vycházejí z historických dat a po zjištění nových informací se očekávání mění. Minimálně pro první čtvrtletí roku jsou však vyhlídky příznivé.

Tři fondy pokrývající globální trhy

Pokud by světová ekonomika opravdu rostla dle očekávání a akciové trhy by udržely pozitivní směr, stojí za úvahu zaměření na globální tituly. Do nejvýznamnějších světových akcií investují například Vanguard Total World Stock ETF (VT), iShares MSCI ACWI ETF (ACWI) a SPDR MSCI ACWI IMI ETF (ACIM).

Nejvyšší váhu mají u všech tří zmíněných ETFek akcie společností z USA (okolo 50 %). Japonské akcie zaujímají do deseti procent. V menší míře jsou zastoupeny i prestižní německé a francouzské společnosti. Fondy se nevyhýbají ani rozvíjejícím se trhům, jejich zastoupení je však nízké.

Parametry jednotlivých ETF naleznete na stránkách emitentů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

//