Měnové riziko a burzovně obchodované fondy

Většina investorů si ve svých portfoliích nevystačí pouze s cennými papíry vedenými v korunách. Eurové či dolarové investice nejsou ničím neobvyklým. U těchto nástrojů je třeba počítat s měnovým rizikem. Jak může změna kurzu zahýbat hodnotou spravovaného portfolia? Jakým směrem se může vyvíjet koruna v následujících měsících a letech?

I když Česká národní banka dopředu několikrát naznačovala, že může začít používat jako nástroj měnové politiky kurz koruny, většina analytiků, ekonomů i investorů brala tuto možnost jako málo pravděpodobnou. Ve čtvrtek 7. listopadu se rozhodla bankovní rada pro měnovou intervenci. Koruna se během desítek minut od tohoto zásadního rozhodnutí dostala k nové úrovni 27 CZK/EUR.

Kdo měl nakoupeno, vydělal

Čeští investoři utrácejí převážnou část úspor v korunách, své investice však běžně drží v zahraničních měnách. Každý pohyb kurzu se promítá do korunové hodnoty investičního účtu. Představte si, že jste před intervencí ČNB drželi portfolio v celkové hodnotě 10 000 eur při aktuálním kurzu 25,80 korun za jedno euro. Korunová hodnota vašeho účtu byla 258 tisíc korun. V případě oslabení koruny na 27 korun za euro, se zvýší hodnota korunového účtu o celých dvanáct tisíc.

Pokud by došlo k posílení koruny na 25 korun za euro, hodnota korunového účtu by klesla o osm tisíc. Z jednoduchého příkladu je zřejmé, že investory držící cenné papíry v zahraničních měnách trápí především posilování české koruny.

Další nákupy se prodraží

Oslabující koruna se negativně promítá do účtů investorů, kteří ještě nemají zainvestováno – drží připravenou hotovost v korunách. Zatímco před intervencí jste mohli získat jedno euro za 25,80 korun, dnes to je přibližně o 1,2 koruny více.

Graf: Vývoj koruny vůči euru a dolaru

Vývoj CZK/EUR a CZK/USD

Dlouhodobě na hranici 27 korun za euro

Můžeme očekávat, že se koruna několik čtvrtletí až let nedostane výrazněji pod hodnotu 27 CZK/EUR. Představitelé České národní banky dali jasně najevo, že jsou připraveni intervenovat tak dlouho a razantně, jak bude potřeba. Přesněji řečeno, než bude naplněn inflační cíl.

Žádné ETF není v korunách

Žádný z burzovně obchodovaných fondů není obchodován v koruně. Čeští korunoví investoři vždy podstupují měnové riziko. V případě posilování koruny hodnota portfolia cenných papírů v korunovém vyjádření klesá. Měnové riziko je významné zejména u těch typů burzovně obchodovaných fondů, které přinášejí nižší výnosy. Typickým příkladem mohou být ETF investující do nástrojů peněžního trhu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.