Kdy využít ETF a kdy podílové fondy?

buy and sell

Burzovně obchodované fondy získávají stále více příznivců a pomalu přetahují i část podílníků z aktivně řízených fondů. Nabízí se otázka, zda jsou pasivně řízené ETFs lepším nástrojem než klasické aktivně spravované podílové fondy. Jediná seriozní odpověď je, jak pro koho. Kdo by se měl zaměřit na ETF a kdo by měl raději zůstat u podílových fondů?

Pro koho jsou vhodné ETF

Burzovně obchodované fondy jsou vhodné pro investory, kteří si mohou dovolit investovat vyšší částky. ETF se obchodují na burze a jako u ostatních cenných papírů si obchodník účtuje za realizaci vašeho příkazu určitý poplatek. V České republice začínají provize brokerů pro obchody na trzích v USA už od šesti dolarů. Pokud započítáte do výdajů spojených s obchodováním poplatky za nákup a prodej, zaplatíte minimálně 12 dolarů, což odpovídá přibližně 240 korunám.

Pokud byste se chtěli dostat alespoň na úroveň 3% vstupního poplatku klasického podílového fondu, museli byste jednorázově investovat alespoň osm tisíc korun. Modelové srovnání provizí obchodníků u ETF a vstupních poplatků u podílových fondů nabízí následující graf.

Graf: Srovnání zaplacených provizí u ETF a vstupních poplatků u podílových fondů

Poplatky a provize

Legenda:

Osa x: výše investice

Osa y: zaplacený vstupní poplatek/provize obchodníka s CP

Podílový fond A: vstupní poplatek 3 % z investované částky

Podílový fond B: vstupní poplatek 4 % z investované částky

Podílový fond C: vstupní poplatek 5 % z investované částky

ETF A: provize za nákup a prodej 12 USD

ETF B: provize za nákup a prodej 23,9 USD

Burzovně obchodované fondy jsou s oblibou využívány k pokrytí určitého specifického sektoru nebo třídy aktiv. Investovat můžete například do akcií malých firem, společností reprezentujících jeden sektor (např. zdravotnictví, biotechnologie), akcií s nízkou volatilitou, vyplácející vysoké dividendy… Samostatnou skupinou jsou ETFka, která přinášejí opačnou výkonnost než index (tzv. short ETF). Pomocí těchto ETF můžete spekulovat na pokles trhu.

Jak jsme již uvedli, ETF jsou nástroje obchodované na burze. Po otevření obchodního účtu si sami rozhodujete o složení portfolia, okamžiku nákupu či prodeje ETF, nakoupeném objemu apod.  Obchodování vyžaduje určité znalosti, zkušenosti a dovednosti – proto lze ETF doporučit zkušenějším investorům (pozn. chcete blíže poznat ETF? Navštivte Investiční akademii ETF).

Burzovně obchodované fondy mají za cíl co nejtěsněji kopírovat vývoj pokladové indexu (benchmarku). ETF vycházejí z předpokladu, že všechny cenné papíry jsou správně oceněné a na trhu nelze nalézt nadhodnocené či podhodnocené tituly. Jako investor získáte vždy přibližně výkonnost trhu.

TIP: Více se o ETF naučíte ZDE

Do podílových listů můžete investovat i stokoruny

Hlavní výhodou podílových fondů je možnost investovat pravidelně již od stokorun. Stejně jako ETF nabízejí i podílové fondy dostatečnou diverzifikaci. Oproti ETF je cílem podílového fondu překonat výkonnost sledovaného indexu – ten může být veřejný nebo neveřejný. Manažer podílového fondu a jeho tým vyhledává tituly, které jsou z jeho hlediska podhodnocené a mohou v budoucnu růst.

Podílové fondy jsou vhodné pro začínající investory. Díky fondům si mohou vyzkoušet chování jednotlivých tříd aktiv. Velkou výhodou je i to, že si nemusíte otevírat obchodní účet u obchodníka s cennými papíry, ale jednoduše nakoupíte vybrané podílové listy přes investičního zprostředkovatele či poradce.

Nevýhodou podílových fondů je možnost zaujmutí pouze dlouhé pozice – jinými slovy, nakoupíte podílové listy a čekáte, až hodnota cenných papírů v portfoliu fondu vzroste.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.