Jaký jsem typ investora?

investor

Paleta burzovně obchodovaných fondů (ETFs) je velmi široká. Před výběrem vhodné kategorie fondů byste měli vědět, zda patříte mezi konzervativní, vyvážené či dynamické investory. Jen tak můžete vybrat vhodný fond, který splní vaše investiční očekávání. Do které kategorie patříte vy? Na které fondy se zaměřit?

V každé investiční příručce se dočtete o třech skupinách investorů – konzervativní, vyvážený a dynamický. Lidé v těchto skupinách se liší především v postoji k riziku, které jsou ochotni pro dosažení požadovaného výnosu podstoupit.

Konzervativní investor

Podle dostupných statistik se velká část českých investorů řadí do skupiny konzervativních investorů. Tito lidé od svých investic očekávají především nízkou volatilitu a kladný výnos překonávající úročení spořicích či termínovaných produktů.

Nízkou volatilitou se vyznačují burzovně obchodované fondy investující do nástrojů peněžního trhu, hypotečních zástavních listů a kvalitních státních dluhopisů. Například ETF iShares eb.rexx® Money Market (DE) (DE000A0Q4RZ9) investuje do německých státních dluhopisů se splatností od jednoho měsíce do jednoho roku. Celková výkonnost tohoto ETFka je však nízká. Od 29. července 2008 vzrostl kurz fondu o 5,2 %, což odpovídá 1,06 % p.a. Vzhledem k současné situaci na trhu jsou vyhlídky na uspokojivé výnosy velmi malé. Pro nejkonzervativnější české investory jsou dnes zajímavější výnosy spořicích produktů.

Vyšší výkonnost nabízejí fondy investující do státních dluhopisů vyspělých zemí. V nabídce německé burzy jsou jak ETFka investující do státních dluhopisů jednotlivých zemí (např. německé, francouzské, italské, americké dluhopisy…), tak i fondy zaměřené na širší region. Konzervativní investoři by se měli zaměřit na fondy s širší regionální alokací. Jako příklad můžeme uvést db x-trackers II Global Sovereign UCITS ETF (EUR) (LU0378818131).

Tento fond drží v portfoliu státní dluhopisy z 21 vyspělých zemí světa. Nejvyšší váhu v portfoliu mají státní dluhopisy USA (35 %) a Japonska (26 %). Zastoupeny jsou i dluhopisy Velké Británie, Itálie, Francie, Německa, Španělska, Holandska či Belgie. Přibližně čtvrtinu portfolia tvoří dluhopisy se splatností od jednoho do tří let (26,7 %), dále jsou zastoupeny dluhopisy se splatností tři až pět let (20,2 %), pět až sedm let (13,4 %). Nechybí ani dluhopisy s velmi dlouhou splatností (nad 25 let). Uvedené ETF bylo založeno v lednu roku 2009 a od té doby přineslo zhodnocení ve výši 23,32 %.

Vyvážený investor

Vyvážený investor již vyžaduje vyšší výnos a je ochoten podstoupit i vyšší riziko. I když najdeme na německé Xetře smíšené ETF, řada investorů si sestavuje vlastní vyvážené portfolio z dluhopisových a akciových fondů. Konečné váhové zastoupení akcí v investičním portfoliu se odvíjí od míry rizika, kterou je investor ochoten podstoupit.

Základem vyváženého portfolia by měly být globální akciové ETF. Příkladem může být iShares MSCI World (DE000A0HGZR1). V portfoliu fondu nejdete akcie společností z USA (53,9 %), Japonska (9,3 %), Velké Británie (9,2 %), Kanady, Francie, Švýcarska, Austrálie či Německa. Z hlediska sektorové alokace dominuje sektor financí (20,8 %), následovaný spotřebním zbožím, IT, zdravotnictvím… Uvedený fond si od svého založení v říjnu roku 2005 připsal téměř 50 %, což odpovídá 5,3 % p.a.

K doplnění akciové části portfolia lze využít fondy, které investují v rámci defenzivních sektorů (např. spotřební zboží, zdravotnictví). Nemusíte se vyhýbat ani rozvíjejícím se trhům – ty zahrnuje například ETF iShares MSCI ACWI (DE000A1JS9A4).

TIP: Sektoru spotřebního zboží se věnuje článek Sektor spotřebního zboží zažívá slušný růst

Dynamický investor

Nejširší pole působnosti mají dynamičtí investoři, kteří se snaží dosáhnout co nejvyššího výnosu. Základním kamenem portfolia by měl být opět globální akciový fond. Prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů lze nadvažovat dynamické sektory či investovat do zajímavých odvětví (např. vodárenství, infrastruktury). Své místo v portfoliu mají i komoditní či nemovitostní fondy. Dynamičtí investoři mohou spekulovat i na pokles trhů, a to pomocí short ETF. Ani investoři s kladným vztahem k riziku nesmí zapomínat, že vstup do rizikovějšího produktu nemusí být odměněn vyšším výnosem. Příkladem může být ETFko iShares S&P Emerging Market Infrastructure (DE000A0RFFS2), které si při značné volatilitě připsalo pouhých 1,81 % p.a. (od 15. února 2008).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …