Investiční tipy pro příznivce jednoduchých portfolií

portfolia ETF

V nabídce každé významnější světové burzy naleznete více než tisícovku burzovně obchodovaných fondů. Na jedné straně uspokojí takto široká nabídka všechny myslitelné potřeby investorů, na straně druhé však může větší počet fondů ztížit vlastní výběr. Pro inspiraci vám ukážeme několik velmi jednoduchých portfolií.

Podle statistiky World Federation of Exchanges evidovala na konci letošního června americká NYSE Euronext celkem 1 385 burzovně obchodovaných fondů (ETFs). V Londýně je v současné době zaregistrováno 1 860 ETFek a na německé burze je to více než tisícovka. Vaše portfolio nemusí využívat desítky fondů, vystačit si můžete například i se třemi.

Vybíráme tři modelová portfolia, která mohou splnit různé investiční cíle. Váhy jednotlivých ETF v portfoliích se mohou lišit dle osobního přístupu k riziku.

Nejvýznamnější akcie a dluhopisy

První portfolio mísí akcie a dluhopisy. K sestavení portfolia jsme využili následující fondy: Total Stock Market ETF (VTI), FTSE All World Ex US ETF (VEU) a Madrona Forward Global Bond ETF (FWDB). První ETFko sleduje MSCI US Broad Market Index, který reprezentuje vývoj hlavních akcií amerických společností.

Druhý fond pokrývá významné světové akcie obchodované ve 46 zemích s výjimkou USA. Zastoupeny jsou jak rozvíjející se, tak i vyspělé země. Portfolio ETF v současné době obsahuje akcie více než 2 300 společností. Poslední fond investuje do širokého spektra dluhopisů. Benchmarkem tohoto ETFka je Barclays Capital Aggregate Bond Index.

Váhy jednotlivých ETFek v investičním portfoliu mohou být například následující: VTI 50 %, VEU 30 % a FWDB 20 %. Celková nákladovost tohoto portfolia je 0,26 %.

Akcie, které méně kolísají

Někteří investoři se chtějí podílet na růstu cen akcií, ale hůře snášejí výraznější výkyvy kurzu. Pokud se řadíte do této skupiny, můžete dát dohromady tři fondy – S&P 500 Low Volatility Portfolio (SPLV), MSCI EAFE Minimum Volatility ETF (EFAV) a MSCI Emerging Markets Minimum Volatility ETF (EEMV). Jejich váhové zastoupení v portfoliu může být například 50 %, 30 % a 20 %.

První fond investuje pouze do akcií z indexu S&P 500, které vykázaly za posledních 252 obchodních dnů nejnižší volatilitu. O tomto ETFku jsme podrobně psali v článku ETF investující do amerických akcií s nízkou volatilitou.

Druhé ETF pokrývá akcie obchodované ve 22 vyspělých zemích světa s výjimkou USA a Kanady. Nejvyšší váhu mají japonské, britské a švýcarské společnosti. Vybrány jsou akcie vykazující nízkou volatilitu. Fond kopíruje výkonnost indexu MSCI EAFE Minimum Volatility.

Třetí burzovně obchodovaný fond opět investuje do akcií s nízkou volatilitou, ovšem v regionu rozvíjejících se zemí. Celková nákladovost tohoto portfolia je 0,24 %.

Výběr cyklických akcií

Ne všichni investoři se obávají vyšší volatility, naopak chtějí i při možné vyšší kolísavosti na rostoucích trzích co nejvíce vydělat. Pro tyto investory může být zajímavé portfolio složené z fondů SPDR S&P International Energy Sector ETF (IPW), SPDR S&P International Technology Sector ETF (IPK) a Market Vectors Gaming ETF (BJK). Uvedená ETFka investují do akcií z cyklických sektorů. Váhové zastoupení jednotlivých fondů může být například 40 %, 40 % a 20 % při celkové nákladovosti 0,53 %.

První ETFko sleduje akcie energetických společností zařazených v indexu S&P Developed Ex-U.S. BMI Energy Sector. V portfoliu narazíte na světově známé společnosti Total, BP, Royal Dutch Shell či BP Group.

Druhý fond se zaměřuje na akcie technologických firem. V portfoliu tohoto ETFka naleznete například společnosti Samsung, SAP, Canon, Ericsson, Nokia či Toshiba. Cílem fondu je kopírovat výkonnost indexu S&P Developed Ex-U.S. BMI Information Technology Sector.

Velmi zajímavé je zaměření posledního z fondů. Market Vectors Gaming ETF investuje do společností z herního průmyslu (více k tématu investic do hazardu se dočtete v článku ETF: Vydělat se dá i na zábavním průmyslu).

Představená modelová portfolia jsou jen malou ukázkou využití různých burzovně obchodovaných fondů pro rozličné investiční cíle. V budoucnu vám představíme další zajímavá portfolia.

TIP: Zajímáte se o investice do burzovně obchodovaných fondů? Nevíte, jak a kde začít? Právě pro Vás spouštíme unikátní Investiční akademii ETF! Přihlásit se může již dnes.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.