ETF investující do menších rodinných firem v Německu

firma

Kdo již investuje do německých akcií, pravděpodobně drží v portfoliu některý z burzovně obchodovaných fondů zaměřený na tituly z indexu DAX. V lednu letošního roku bylo uvedeno na burzu nové ETF, které investuje do akcií menších a středních firem v Německu. Proč investovat do akcií menších společností?

Když mluvíme o tahounech německého hospodářství, většině z nás se vybaví obří koncerny jako Mercedes, BMW, SAP, Siemens, Volkswagen, Adidas, Puma či Porsche. Do akcií těchto společností můžete investovat prostřednictvím ETFek, která zařazují do portfolia tituly z indexu DAX.

Německou ekonomiku ovšem netvoří pouze obrovské společnosti, ale i velké množství malých a středně velkých podniků (pozn. je jich přibližně 3,6 milionu). Uplatnění v těchto firmách nachází přibližně 70 % zaměstnanců. Charakteristickým znakem malých a středních podniků je, že většina z nich je v rodinném vlastnictví a je řízena přímo majiteli nebo jejich rodinnými příslušníky.

Menší firmy jsou pružnější

Výhodou menších německých firem je jejich schopnost pružně reagovat na požadavky trhu, orientace na zahraničí, vysoký stupeň specializace a schopnost úspěšně zaplnit svými produkty mezery na trhu. Zmíněné vlastnosti činí z mnoha německých firem střední velikosti v jejich oblasti hlavní hráče na světovém trhu.

Stávající nabídka ETF

Akcie třiceti německých společností s nejvyšší tržní kapitalizací (Blue Chips) jsou zastoupeny v indexu DAX. Na tento index naleznete jen na trhu Xetra několik burzovně obchodovaných fondů od různých emitentů. Kdo by se chtěl zaměřit na středně velké společnosti, může zvolit ETF kopírující vývoj indexu MDAX. V případě malých společností se jedná o fondy sledující index SDAX.

Novinka od Deutsche Asset & Wealth Management

Společnost Deutsche Asset & Wealth Management (DeAWM) stojí za novým fondem db x-trackers Mittelstand & MidCap Germany UCITS ETF (DR), který nakupuje do portfolia akcie 70 středně velkých a menších společností z Německa. Tyto společnosti reprezentuje index Solactive Mittelstand & MidCap Germany. Oproti fondům na indexy MDAX či SDAX nabízí nové ETF mnohem širší expozici – jedná se o mix společností z indexů MDAX (68,4 %), SDAX (8,5 %) a TecDAX (23,1 %).

Fyzická replikace indexu: ETF uplatňuje úplnou fyzickou replikaci. Více se o konstrukcích ETF dočtete ZDE.

Složení portfolia ETF je následující. Přibližně 30 % portfolia zaujímají akcie společností, ve kterých vlastní minimálně pět procent základního kapitálu zakladatelé podniku či jejich rodinní příslušníci. Vychází se z myšlenky, že osobní podíl zakladatelů ve společnosti má pozitivní vliv na hospodaření podniku.

Dalších 50 % portfolia tvoří středně velké společnosti, v nichž měly zakládající rodiny významný podíl. Zbývajících 20 % připadá na ostatní akcie malých společností.

Akcie finančních společností v portfoliu nenajdete

Z hlediska sektorové alokace jsou v portfoliu zastoupeny akcie ze všech sektorů s výjimkou financí. Akcie bank či pojišťoven tedy v portfoliu ETF nehledejte. Nejvyšší váhu má sektor průmyslu (36 %) následovaný sektorem spotřebního zboží (18 %). Na dalších pozicích naleznete například sektor informačních technologií (14,5 %), surovin (14 %), zdravotní péče (9 %) či telekomunikací (5,4 %). Mezi deseti největšími společnostmi figurují například United Internet & Co., OSRAM Licht, Fuchs Petrolub, MAN SE, Hugo Boss či Sky Deutschland.

Kdo může nové ETF ocenit?

Novinku od DeAWM mohou využít především investoři, kteří věří menším rodinným podnikům v Německu. Tyto společnosti jsou páteří německého hospodářství a mohou vhodně doplnit portfolio nejkvalitnějších německých titulů (Blue Chips). Je na místě připomenout, že akcie menších firem jsou obecně považovány za rizikovější.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.