ETF: Evropské akcie zůstávají na chvostu

trhy

Americké akcie zařazené v indexu S&P 500 překonaly na horizontu uplynulých pěti let tituly obchodované v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. Padesát největších evropských akcií nepřekonalo svojí výkonností ani africké a asijské akcie.

Většina investorů pravděpodobně investuje globálně – to znamená, hlavním stavebním prvkem portfolia je jeden burzovně obchodovaný fond (ETF) investující do akcií řady vyspělých i rozvíjejících se zemí. Někdo se však může rozhodnout, že zvolí více fondů, jež se zaměřují na vůdčí akcie jednotlivých kontinentů. V našem případě jsme vybrali pět fondů a porovnali jejich dolarové výkonnosti za uplynulých pět let.

SPDR S&P 500 ETF (SPY)

Tento burzovně obchodovaný fond je největším s expozicí na USA. Jak napovídá název, do portfolia fondu jsou zařazovány akcie z indexu S&P 500. Nejvyšší váhu v portfoliu mají akcie firem ze sektoru informačních technologií (18,8 %), financí (15,9 %) a zdravotní péče (13,3 %). V první desítce nejvýznamnějších akcií naleznete světoznámé společnosti Apple, Exxon Mobil, Microsoft, Johnson & Johnson či General Electric.

Burzovně obchodovaný fond vyplácí dividendy jednou za čtvrt roku. Nákladovost ETF je velmi nízká, vyjde na pouhých 0,09 %. Výhodou tohoto fondu je i vynikající likvidita. Aktuální hodnota P/E je 16,3. Za uplynulých pět let vzrostla hodnota ETF o více než 125 procent.

SPDR STOXX Europe 50 ETF (FEU)

Další burzovně obchodovaný fond z dílny State Street Global Advisors se zaměřuje na padesát top evropských titulů. Aktuálně je portfolio fondu sestaveno z akcií 57 společností. Oproti předcházejícímu ETF má nejvyšší váhu v portfoliu finanční sektor (22,9 %). Informační technologie mají jen nepatrnou váhu, pouhých 2,5 %. Mezi další významné sektory patří zdravotní péče (20,7 %), spotřební zboží (16,9 %) a energetika (13,8 %).

Z hlediska regionální alokace patří mezi vůdčí země Velká Británie (37 %), Švýcarsko (22 %), Německo (15 %) a Francie (12,9 %). V desítce největších společností naleznete akcie Nestlé, Novartis, Roche Holding, HSBC, Total, BP… Všech deset top titulů tvoří téměř 40 % portfolia. Nákladovost ETF je 0,29 %. Dividendy jsou vypláceny čtvrtletně. Aktuální hodnota P/E je 14,3. Pokud budeme sledovat dolarovou výkonnost na pětiletém horizontu, pak si fond připsal 58,9 %.

iShares Asia 50 ETF (AIA)

Na asijské akcie se zaměřuje iShares Asia 50 ETF. V portfoliu ETF mají nejvyšší váhu korejské, čínské a tchajwanské akcie. Z jednotlivých sektorů patří mezi nejvýznamnější finance (33,8 %), informační technologie (26 %) a spotřební zboží (9,8 %). Více než 14 % všech prostředků fondu je zainvestováno v akciích společnosti Samsung. Mezi další významné společnosti patří například Taiwan Semiconductor Manufacturing, China Construction Bank, China Mobile či Hyundai Motor.

Celková nákladovost fondu je 0,5 %. Hodnota P/E je 13,4. Za uplynulých pět let překonala dolarová výkonnost fondu hranici 60 %.

iShares MSCI South Africa Index Fund (EZA)

Zajímavou oblastí je Jihoafrická republika. Celkem 51 akcií z tohoto nejvyspělejšího afrického státu drží ETF iShares MSCI South Africa. Mezi tři hlavní sektory patří finance (26,6 %), spotřební zboží (23,7 %) a telekomunikace (13,4 %). Mezi top tituly ETF jsou společnosti, které českým investorům mnoho neříkají – jedná se například o akcie firem Naspers Limited, MTN Group, Sasol, Standard Bank či FirstRand.

Nákladovost fondu je 0,61 % a aktuální hodnota P/E 23. Za uplynulých pět let dosáhla dolarová výkonnost ETF hodnoty přes 61 %.

iShares MSCI Australia Index Fund (EWA)

Poslední z burzovně obchodovaných fondů investuje do australských akcií. Portfolio fondu je poskládáno z akcií více než 70 společností. Více než polovina prostředků ETF je zainvestována v akciích společností, jež podnikají v oblasti financí. Druhým významným sektorem jsou materiály (17,6 %), dále spotřební zboží (9,3 %) a zdravotní péče (6,8 %). Společnosti Commonwealth Bank, BHP Billiton a Westpac Bank tvoří třetinu portfolia.

Nákladovost fondu je stále přijatelných 0,51 %. Hodnota P/E se nachází těsně pod hodnotou 20. Z hlediska dolarové výkonnosti má ETF za sebou velmi dobré období, připsal si téměř 90 %.

Graf: Srovnání dolarové výkonnosti pětice ETFs

ETF regiony

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …