Čínské akcie již nejsou tabu

emerging markets

Získat do portfolia nejlepší čínské akcie byl ještě donedávna pro drobné investory problém. Vše mění nové ETF z dílny Deutsche Asset & Wealth Management, které jako první v Evropě nabízí přímou investici do portfolia top akcií z Číny.

I když se řadí čínský akciový trh z hlediska tržní kapitalizace mezi největší na světě, zastoupení čínských titulů v portfoliích investorů zůstává nízké. Důvodem menší váhy čínských akcií je omezení nákupu pro zahraniční investory.

Specifika čínského akciového trhu

Akcie obchodované v Číně jsou rozděleny do dvou skupin. První skupinu reprezentují A-akcie, které jsou k dispozici pro čínské investory a zahraniční institucionální investory s povolením. S „áčkovými“ akciemi se obchoduje na burzách v Šanghaji a Shenzenu.

Druhou skupinu reprezentují ostatní akcie, které jsou přístupné i ostatním zahraničním investorům. Setkáte se s označením B-akcie, H-akcie, Red-Chips a P-Chips. B-akcie jsou obchodované na burzách v Šanghaji a Shenzenu. S H-akciemi se obchoduje především v Hongkongu.  Red-Chips jsou čínské společnosti často ve vlastnictví státu nebo státem kontrolované, obchodované v Hongkongu. Čínské společnosti ze soukromého sektoru se označují P-akcie a jsou také obchodované v Hongkongu.

Zahraniční investoři bez příslušných povolení mají možnost investovat do druhé skupiny akcií. Tyto tituly však ne příliš dobře reprezentují čínský akciový trh. Čínskému akciovému trhu dominují A-akcie, které měřeno tržní kapitalizací tvoří 75 % celého trhu. Do této skupiny patří více než 2 400 titulů ze všech odvětví ekonomiky.

První evropské ETF investující přímo do titulů z indexu CSI 300

Společnosti Deutsche Asset & Wealth Management a Harvest Global Investments uvedly na trh db x-trackers Harvest CSI300 Index UCITS ETF (DR), které jako první v Evropě přímo nakupuje do portfolia čínské A-akcie z indexu CSI 300. Nikdy předtím evropské regulační orgány vznik obdobného fondu nepovolily. Doposud nabízené fondy uplatňovaly syntetickou replikaci indexu. S novým ETFkem můžete obchodovat od 16. ledna na burzách v Německu (Deutsche Börse) a Londýně (London Stock Exchange).

Obdobné ETF, které jako první na světě fyzicky investovalo do „áčkových“ čínských akcií, je od listopadu minulého roku obchodováno i na newyorské burze. Fond získal krátce po uvedení na burzu více než 100 milionů dolarů, dnes spravuje více než 200 milionů dolarů.

Složení ETF

Jak již bylo zmíněno, db x-trackers Harvest CSI300 Index UCITS ETF uplatňuje úplnou fyzickou replikaci indexu CSI 300. Do portfolia je zařazeno 300 titulů (A-akcií) s nejvyšší tržní kapitalizací a likviditou. Téměř 40 % portfolia zaujímají akcie ze sektoru finančních služeb. Necelých 16 % získaly průmyslové firmy a mírně přes 15 % společnosti ze sektoru spotřebního zboží. Nejmenší váhu v portfoliu má sektor telekomunikací (0,52 %). Celková roční nákladovost ETF je 1,10 %. Měnou fondu je americký dolar. Dividendy jsou vyplácený investorům.

Graf: Sektorová alokace portfolia

Sektorvá alokace portfolia

Tabulka: TOP 10 titulů v portfoliu

TOP 10 firem

Riziko je vysoké

Čínský akciový trh historicky relativně málo koreluje s ostatními světovými trhy. Čínské akcie mohou z tohoto pohledu sloužit k další diverzifikaci investičního portfolia. Investoři by však měli myslet na to, že historická výkonnost nic nevypovídá o výkonnosti budoucí.

Zajímavost

Pokud se podíváte například na složení portfolia iShares MSCI Emerging Markets ETF, čínské tituly zde zaujímají necelých 19 %. Celková tržní kapitalizace akcií obchodovaných na burzách v Hongkongu, Šanghaji a Shenzhenu je 6,9 bilionu dolarů. Pro srovnání – korejské akcie v tom samém ETF zaujímají při celkové tržní kapitalizaci 1,2 bilionu dolarů 16,1 %.

V červnu minulého roku oznámili poskytovatelé indexů MSCI a FTSE, že mají v plánu navýšit váhu „áčkových“ čínských akcií. V případě indexu MSCI Emerging Markets by se mohlo jednat o navýšení ze současných 19 % na téměř 30 %.


Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.