Akciové trhy čeká poklidný týden

vývoj trhu

Závěr minulého týdne přinesl několik překvapení. V Evropě ECB neočekávaně snížila úrokové sazby z 0,5 % na 0,25 %, v USA dokázalo HDP vyrůst o 2,8 % namísto očekávaných 1,9 % a podobně optimistická byla americká čísla zaměstnanosti mimo zemědělský sektor: 204 tisíc nových pracovních znamenalo 80 tisíc míst nad očekáváním.

Americký index S&P500 reagoval na čtvrteční pozitivní výsledky prudkým poklesem na 1 744 bodů – dobrá data z americké ekonomiky vzbuzují u investorů obavy, že by americká centrální banka mohla opět zvažovat utažení měnové politiky. Nakonec ale začal S&P500 opět růst, umazal všechny své ztráty ze čtvrtečního obchodování a týden uzavřel na 1 766 bodech.

Akciové trhy očekávají poklidný týden

V následujícím týdnu trhy neočekávají zveřejnění žádných zásadních dat. Vzhledem k předchozímu vývoji se očekává poklidný průběh obchodování. Stále totiž platí, že vstupovat do dlouhých pozic je nyní poměrně rizikové a na druhé straně se investorům nechce spekulovat ani na pokles, protože na trzích nejsou žádná rizika, situace je klidná a stabilní a co je hlavní, americká centrální banka do ekonomiky stále posílá 85 miliard dolarů měsíčně a nejsou žádné náznaky toho, že by se na tom mělo v dohledné době cokoli měnit.

Posilování eura na měnovém páru EUR/USD

Minulý týden přinesl spíše pokles na měnovém páru EUR/USD. Výprodej eura, který nastartoval v předminulém týdnu nízký údaj o inflaci v eurozóně (0,7 %) se prohloubil čtvrtečním snížením úrokové sazby ECB a přispěla k němu i dobrá čísla přicházející z USA. V tomto týdnu by mělo ale euro umazávat své ztráty – i když ECB uvolnila svou měnovou politiku tím, že snížila úrokové sazby, obrovské kvantitativní uvolňování americké centrální banka je stále výrazně expanzivnější, což samozřejmě dolar výrazně oslabuje.

V tomto týdnu očekáváme méně důležitá data

V úterý bude zveřejněna inflace Velké Británie, ve středu míra nezaměstnanosti a další data z pracovního trhu Velké Británie a projev šéfa Bank of England Marka Carneyho. Dozvíme se také informace týkající se průmyslové produkce Eurozóny. Ve čtvrtek se dočkáme předběžného odhadu růstu HDP Německa, Francie a celé Eurozóny a maloobchodních tržeb Velké Británie. V pátek bude stát za to sledovat revizi indexu HICP Eurozóny, tedy míry inflace, kterou sleduje ECB. V pátek přijdou také nějaká data z USA, a to konkrétně čísla průmyslové produkce, velkoobchodních zásob a index výrobní aktivity NY Empire State.

Snížení úrokových sazeb vyostřilo politické spory

Ke snížení úrokových sazeb ECB je ještě třeba dodat to, že vyvolalo spor mezi jednotlivými centrálními bankami Eurozóny. Proti tomuto snížení totiž vystupovaly centrální banky Nizozemí, Rakouska a především Německa, které však byly přehlasovány. Kromě Bundesbanky, tedy centrální banky největší evropské ekonomiky, se v Německu proti tomuto kroku ECB vyjádřila také řada ekonomů. Jde tedy o další vyostření sporů mezi hospodářsky odpovědnými zeměmi Eurozóny, tzv. jádrovými ekonomikami jako je právě Nizozemí a Německo, a především jižanským křídlem Eurozóny. Bude nepochybně velmi zajímavé sledovat, jak se tyto spory budou vyvíjet, a to především pokud bude i nadále v Eurozóně klesat inflace.

Zdroj: Noble Markets

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.