Akcie zasažené krizí na Ukrajině

graf

Vyhrocená situace mezi Ruskem a Ukrajinou má negativní dopad i na vývoj na akciových trzích. A některé akciové tituly na západoevropských burzách jsou zasaženy o to více vzhledem ke své významné angažovanosti na ukrajinském a ruském trhu. Zde uvádíme alespoň pár z nich. Nutno dodat, že pokud dojde k uklidnění situace, mohla by se naskýtat u některých titulů vhodná příležitost k nákupu. Výkyvy směrem dolů totiž mohou být u kurzů akcií leckdy hodně přehnané.

Carlsberg (Kodaň)

Na tržbách dánské globální pivovarské skupiny Carlsberg se Rusko podílí zhruba 40 %. Už před současnou krizí se prodeje nevyvíjely příznivě kvůli novým regulacím ohledně distribuce alkoholu v maloobchodních prodejnách. Ruská centrální banka už byla kvůli situaci na finančních trzích přinucena ke zvýšení klíčové úrokové sazby z 5,5 % na 7,0 %, což může společně s případnými hospodářskými sankcemi od EU a USA vést k propadu ruské ekonomiky do recese. A to by vůbec nebyla příznivá zpráva pro akcionáře Carlsbergu.

Metro AG (XETRA)

Německá obchodní společnost Metro měla v úmyslu uvést v první polovině roku na burzu akcie své ruské velkoobchodní divize Cash & Carry. Prodej akcií měl přinést finance na další expanzi na ruském trhu a také v Turecku a v Číně plus posílit finanční bilanci celé společnosti. Akcie Metro v minulém roce až do listopadu výrazně posilovaly, v posledních dvou měsících však akcie nabraly opačný směr a současná krize tento trend ještě urychlila. Ruské hospodářství na tom už tak není oproti předchozím letům dobře a teď navíc kvůli vývoji na moskevské burze bude Metro zřejmě nuceno své ruské IPO odložit. Východní Evropa včetně Ruska se na tržbách společnosti Metro podílí více než 25 %.

Nokian Renkaat (Helsinky)

Zhruba třetina tržeb tohoto finského výrobce pneumatik pochází z Ruska, kde vlastní i továrnu na výrobu pneumatik, a tak i hospodářské výsledky Nokianu by mohly být nepříznivě zasaženy. Už tak ruský trh stagnuje vzhledem k slabému hospodářskému růstu a klesajícím prodejům automobilů.

Raiffeisen (Vídeň), Societe Generale (Paříž)

Francouzská Societe Generale je zahraniční bankou s největší sítí poboček na ruském trhu. V minulém roce zvýšila svůj kontrolní podíl v OAO Rosbank, když koupila 10 % od VTB Bank. V Rusku poskytla SG úvěry v objemu 13,5 miliardy euro. To na Ukrajině se SG moc neangažuje.

U Raiffeisen je tomu jinak. Ta je společně rakouskou divizí UniCredit nejvíce exponovanou evropskou bankou na ukrajinském trhu. Rajfka plánovala svou ukrajinskou dceru (Reiffeisen Bank Aval) prodat, zájemci se teď ale zřejmě moc nepohrnou. Naopak s blížícím se krachem Ukrajiny se bude zvětšovat tlak, aby svou dceru finančně podpořila. To samé platí o Unicredit.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Autor příspěvku: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank